Potrzebny jest krajowy plan działania przeciwko sepsie. Potrzebny jest też rejestr przypadków sepsy. „Senacka Komisja Zdrowia będzie się przyglądać, jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia. Sepsa jest jednym z priorytetów naszej komisji w tej kadencji” – powiedziała Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej komisji zdrowia.
Posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia w dniu 17 kwietnia 2024 r. było poświęcone podniesieniu standardów opieki w Polsce nad chorymi z sepsą.
„Sepsa to rekcja organizmu na każde zakażenie, które powoduje niewydolność narządową. Mogą ją wywołać zarówno bakterie, jak i wirusy. COVID-19 w ciężkiej postaci był najbardziej typową postacią sepsy wirusowej. To priorytetowe zagrożenie zdrowia obok nowotworów i chorób układu krążenia” – przypomniał prof. Andrzej Kübler, prezes Stowarzyszenia „Pokonać Sepsę”.
Ekspert dodał, że żaden kraj na świecie nie potrafi prawidłowo policzyć przypadków sepsy. „The Lancet” w styczniu 2020 r., czyli jeszcze przed pandemią, ukazał się raport, w którym oszacowano, że liczba zakażeń sepsą na świecie sięga 50 mln przypadków rocznie, a 11 mln osób umiera z tego powodu. Raport uwzględnia również Polskę i podaje, że w naszym kraju jest ok. 100 tys. przypadkach zakażeń i 26 tys. zgonów rocznie.
„Nie mamy powszechnej świadomości, co to jest sepsa. Wiemy, co to jest zawał serca, udar mózgu i obawiamy się ich. Sepsa jest terminem mało znanymi. Dlatego pracownicy opieki zdrowotnej powinni jak najwięcej wiedzieć o sepsie i przekazywać tę wiedzę społeczeństwu. I nie nazywać jej posocznicą, bo to jest zupełnie coś innego” – podkreślił prof. Kübler.
Wiceminister zdrowia prof. Urszula Demkow podkreśliła, że w leczeniu sepsy najważniejszy jest czas między postawieniem właściwej diagnozy i zastosowaniem odpowiedniego leczenia. Jej zdaniem rejestry medyczne są bardzo ważne, dlatego powinien powstać taki obejmujący przypadki sepsy. Pomógłby w diagnozowaniu sepsy i leczeniu chorych. Wiceminister Demkow zapowiedziała, że zamierza opracować standaryzację rejestrów i uporządkowanie kwestii związanych z kodowaniem zgonów. To ostatnie jest niezmiernie ważne, ponieważ bardzo często nie podawana jest właściwa przyczyna.
Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera z zaniepokojeniem przyjęła informację wiceminister Demkow, że od września 2023 r., kiedy Komisja Zdrowia X kadencji Senatu RP zorganizowała seminarium poświęcone sepsie, resort zdrowia nie podjął żadnych prac związanych ze zgłoszonymi wówczas postulatami i rekomendacjami.
Według ekspertów biorących udział w posiedzeniu konieczne jest wprowadzenie metod zapobiegania, rozpoznawania i leczenia sepsy do krajowych programów zdrowotnych, opracowanie i wdrożenie standardów medycznych w tym zakresie, poprawa dotychczasowych metod kontroli zakażeń, wprowadzenie działań zmierzających do ograniczenia narastania antybiotykooporności i promowanie racjonalnego ich stosowania. Niezbędne jest też zwiększenie dostępności do skutecznej diagnostyki sepsy, szczególnie na wczesnym etapie, bowiem choroba rozwija się bardzo gwałtownie w bardzo krótkim czasie. Problem występuje przede wszystkim na etapie przedszpitalnym, m.in. w podstawowej opiece zdrowotnej.
Podsumowując dyskusję przewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera podkreśliła, że na problem związany z diagnostyką i leczeniem sepsy należy patrzeć kompleksowo. Rejestr jest ważny, ale tylko on nie rozwiąże problemu. Zadeklarowała, że komisja zdrowia za pół roku spotka się na kolejnym posiedzeniu poświęconym sepsie, by zapoznać się z rozwiązaniami wypracowanymi wspólnie przez resort zdrowia i środowisko medyczne – lekarzy, mikrobiologów i diagnostów. Senatorowie zwrócą się do Ministerstwa Zdrowia o powołanie zespołu złożonego z przedstawicieli resortu i ekspertów w dziedzinie medycyny, mikrobiologii i diagnostyki medycznej.
Senator Beata Małecka-Libera uznała za ważne m.in. opracowanie rejestru sepsy, wyceny świadczeń związanych z jej diagnozowaniem i leczeniem, wczesną diagnostykę i wykorzystanie w niej nowoczesnego sprzętu. Według niej środowisko medyczne powinno skupić się na organizowaniu szkoleń dla medyków tak, by wiedza na temat rozpoznawania i skutecznego leczenia sepsy dotarła do jak największej liczby personelu medycznego.
Sepsa u kobiet w ciąży to nadal problem systemowy
Eksperci: sepsa rozwija się wszędzie, nawet w domu, zawsze jednak musi być wcześnie rozpoznana
Sepsa – jak ją rozpoznać? jak jej uniknąć? WIDEO
Źródło: medkurier.pl