NFZ od 1 maja otrzymał ok. 150 wniosków od aptek, które chcą wziąć udział w pilotażowym programie dotyczącym sprzedaży tzw. tabletki “dzień po”. Filip Nowak, prezes NFZ podczas konferencji prasowej poinformował, że farmaceuta, który odmówi wystawienia recepty na antykoncepcję awaryjną osobie poniżej 18. roku życia, „nie będzie przez NFZ karany”.
Podczas briefingu prasowego przekazano, że od początku pilotażu programu dotyczącego sprzedaży tzw. pigułek “dzień po”, do udziału w nim zgłosiły się apteki z większości województw i było ich ok. 150. Tyle wniosków aptek gotowych do pilotażu było na dzień 9 maja 2024 roku. – Kierownicy aptek czują się pewnie. Tempo napływania wniosków rośnie. Świadczenia nie są limitowane, zapłacimy za każdą usługę farmaceutyczną zrealizowaną przez apteki mające podpisane z nami umowy. Ten program to krok w stronę tego, by wykorzystać ogromne kompetencje farmaceutów, które nie zawsze były doceniane – powiedział Filip Nowak, prezes NFZ.
Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia zakłada, że tabletkę „dzień po” farmaceuta z apteki objętej pilotażem może sprzedać pacjentce w wieku od 15. roku życia. Może to zrobić w ramach tzw. usługi farmaceutycznej, po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i wystawieniu jej recepty. Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna uzasadniała to opinią ginekologów, że w wieku 15 lat większość dziewcząt osiąga dojrzałość płciową. Poza tym jest to wiek, od którego można w Polsce legalnie uprawiać seks.
Bezpieczna antykoncepcja awaryjna – projekt rozporządzenia
Pilotaż antykoncepcji awaryjnej bez limitów
Nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę „dzień po” – to reakcja NFZ na pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o rzekomym limitowaniu konsultacji farmaceuty w programie pilotażowym antykoncepcji awaryjnej. Takiego limitowania nie ma, a NFZ zapłaci za każdą konsultację udzieloną przez farmaceutę.
Każda umowa z NFZ, zgodnie z przepisami prawa, musi być zawarta na określoną kwotę. W tym przypadku jest dokładnie tak samo. Oddział wojewódzki NFZ uzgadnia kwotę umowy z farmaceutą, zachowując elastyczność i zakładając zwiększoną dostępność do tabletki „dzień po”. W przypadku osiągnięcia lub przekroczenia kwoty w umowie zostanie ona aneksowana, a NFZ zapłaci za każdą usługę. Zapobiegnie to sytuacji, w której NFZ zamraża w umowie środki, które mogą pozostać niewykorzystane.
Nabór aptek do pilotażu jeszcze trwa Nabór jest otwarty. Aby maksymalnie ułatwić przystępowanie do programu, wnioski można składać elektronicznie.
Antykoncepcja awaryjna bez recepty coraz bliżej
Tabletka „dzień po” bez recepty. Jest weto prezydenta Andrzeja Dudy