Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego postanowiła, że wybory rektora uczelni odbędą się 6 maja. Jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.
Komisja wyborcza WUM podjęła dwie uchwały – jedną o terminie wyborów rektora, drugą o kandydatce na to stanowisko.
„Uczelniana Komisja Wyborcza wyznacza termin zebrania wyborczego ws. wyboru Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2024-2028 na dzień 6 maja 2024 r.” – czytamy w jednej z uchwał komisji.
„Uczelniana Komisja Wyborcza stwierdza, że na dzień 26.04.2024 r. prof. dr hab. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska spełnia wymagania stawiane kandydatom na Rektora w kadencji 2024-2028” – brzmi druga uchwała.
Do dokumentów odniósł się w piątek 26 kwietnia 2024 r. w oświadczeniu obecny rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong, który „z niezrozumieniem i niepokojem” przyjął informację o działaniach komisji. Jak przypomniał rektor, dzień wcześniej, w czwartek 25 kwietnia 2024 r., minister zdrowia Izabela Leszczyna – po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego – przedstawiła propozycję rozwiązania sytuacji związanej z wątpliwościami dotyczącymi procedury wyborczej.
Minister zdrowia: należy anulować obecne postępowanie w sprawie wyboru rektora WUM
Przywołał słowa minister zdrowia, która uznała, że „przeprowadzenie wyborów rektora w sposób, który będzie gwarantował zachowanie odpowiednich standardów, jest obecnie niemożliwe”; zwróciła również uwagę, iż „wybór rektora w obecnie trwającej procedurze nie gwarantowałby poprawności wyboru, w przypadku negatywnego orzeczenia właściwych sądów; doprowadziłoby to do wygaśnięcia mandatu rektora z mocy prawa”.
Minister zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej (UKW) o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także wezwała właściwe organy uczelni do wszczęcia nowej procedury wyborczej, w tym wyboru nowego składu komisji oraz nowego kolegium elektorów – w celu zapewnienia pełnego obiektywizmu procesu wyborczego.
Wybory rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na razie się nie odbędą
„Mimo tak jednoznacznych wskazań Ministra sprawującego ustawowy nadzór nad działalnością WUM, Uczelniana Komisja Wyborcza odrzuciła zalecenie, zgodnie z którym obecne postępowanie w sprawie wyboru rektora powinno zostać anulowane. UKW zdecydowała, że procedura będzie kontynuowana, choć ze stanowiska organu nadzoru wynika, że jest ona dotknięta poważnymi wadami i może prowadzić do podważenia legalności wyboru nowego rektora” – zaznaczył rektor w piątkowym oświadczeniu, opublikowanym na stronie internetowej uczelni.
Uznał, że działania komisji „nie tylko stanowią lekceważenie zaleceń Ministra Zdrowia, ale przede wszystkim prowadzą do pogłębienia zamieszania i niepewności prawnej dotyczącej wyboru rektora”. „Jest to całkowicie niezrozumiałe – zważywszy na to, że rolą UKW jest dbanie o prawidłowość i zgodność z prawem procedur wyborczych na WUM. Nie należy natomiast do UKW wykładnia przepisów prawa powszechnie obowiązującego” – podkreślił.
Zadeklarował, że podejmie „wszelkie niezbędne działania na rzecz wdrożenia w życie zaleceń Ministra Zdrowia z 25 kwietnia 2024 r., których celem jest przeprowadzenie wiążących i przejrzystych wyborów, a tym samym dbałość o interes prawny i wizerunkowy WUM”.
Tydzień wcześniej, w piątek, 19 kwietnia, rektor WUM – sam kandydujący na następną kadencję – poinformował, że nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską, jego rywalkę w wyborach rektora na kadencję 2024-2028, karę dyscyplinarną w związku z „uchybieniem godności zawodu nauczyciela akademickiego”.
„W związku z ustaleniami komisji antymobbingowej, popartymi zewnętrzną ekspertyzą prawną, podjąłem decyzję o ukaraniu Pani Profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej karą dyscyplinarną upomnienia za przewinienie dyscyplinarne polegające na uchybieniu godności zawodu nauczyciela akademickiego” – napisał rektor w oświadczeniu.
Poinformował również, że tym samym jego kontrkandydatka utraciła prawo ubiegania się o funkcję rektora WUM. Sam również zrezygnował z kandydowania.
W odpowiedzi prof. Cudnoch-Jędrzejewska w oświadczeniu napisała, że nie utraciła prawa ubiegania się o funkcję rektora. Podkreśliła, że kara dyscyplinarna mogłaby się stać podstawą do pozbawienia jej prawa kandydowania dopiero po uprawomocnieniu się – „co do chwili obecnej nie nastąpiło”. „Mam prawo odwołania się od bezprawnie nałożonej kary upomnienia do sądu powszechnego, co uczynię” – zapowiedziała. Poinformowała też, że przed nałożeniem kary nie została poproszona o wyjaśnienia, ani wysłuchana przez rektora.
Warszawski Uniwersytet Medyczny dostał od Ministerstwa Zdrowia zgodę na przeszczepianie płuc i serca
Prof. Gaciong: Nie wszystkie badania profilaktyczne mają sens?
Źródło: Nauka w Polsce