Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP), będące jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce, otwarto właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. To wydarzenie, mające ogromne znaczenie dla rozwoju pediatrycznej robotyki chirurgicznej w kraju, otwiera nowe perspektywy dla leczenia dzieci z wadami wrodzonymi i chorobami nabytymi.
Inauguracja UCRP zgromadziła przedstawicieli z różnych sfer życia publicznego i medycznego, w tym Posłów RP: Małgorzatę Wasserman, Łukasza Kmitę, Elżbietę Dudę, Rektorów oraz Rektorów elektów UJ oraz Prorektorów i Prorektorów elektów ds. CM UJ: prof. dr. hab. Jacka Popielę, prof. dr. hab. Tomasza Grodzickiego, prof. dr. hab. Piotra Jedynaka oraz prof. dr. hab. Macieja Małeckiego, a także Rektora UR dr. hab. inż. Sylwestera Tabora, Dyrekcję Szpitala Uniwersyteckiego oraz przedstawicieli NFZ, BGK, Synektik i KARL STORZ.
Każdy z przemawiających na konferencji – Dyrektor Szpitala dr hab. Wojciech Cyrul, Rektor UJ i Prorektor ds. CM, Prezes firmy Synektik Cezary Kozanecki oraz prof. dr hab. med. Rafał Chrzan, Dyrektor Medyczny USDK i koordynator UCRP– podkreślał, że otwarcie UCRP nie tylko podkreśla znaczenie nowoczesnych technologii w medycynie, ale także potencjał Polski w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań medycznych oraz szkoleń w tym zakresie.
Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej nie tylko oferuje leczenie kliniczne, ale także prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną. Specjalizuje się w zabiegach rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób z zakresu urologii oraz chirurgii ogólnej. Jednym z kluczowych elementów działalności UCRP są interdyscyplinarne badania naukowe, których celem jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w leczeniu dzieci. Ośrodek stawia także na edukację, oferując zajęcia dydaktyczne dla studentów medycyny, które wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak moduły symulacji robotycznych i wirtualnej rzeczywistości (VR). To inicjatywa, która ma na celu podniesienie jakości kształcenia na Uniwersytecie Jagiellońskim i wprowadzenie studentów w świat najnowocześniejszych technologii medycznych. Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie staje się nowym horyzontem dla chirurgii dziecięcej w Polsce, przynosząc nadzieję na lepszą opiekę i szybszą rekonwalescencję dla najmłodszych pacjentów.
UCRP jest jedynym w Polsce ośrodkiem pediatrycznej robotyki chirurgicznej, prowadzącym jednocześnie leczenie kliniczne oraz działalność naukowo-dydaktyczną. W UCRP są wykonywane zabiegi rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych. W UCRP będą także prowadzone interdyscyplinarne zadania badawcze, unikatowe w skali kraju, a także zajęcia dydaktyczne dla studentów kierunków medycznych z wykorzystaniem modułu symulacji robotycznych oraz wirtualnej rzeczywistości (VR). Ich celem jest zapoznania studentów z nowoczesnymi technologiami i podniesienie jakości kształcenia na Uniwersytecie Jagiellońskim. UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej – wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
W Europie ośrodki pediatryczne, wykorzystujące asystę robota są nieliczne, zlokalizowane jedynie w części południowo-zachodniej (we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech). Zabiegi u dzieci dotychczas nie były wykonywane w Polsce, żaden ośrodek pediatryczny nie posiadał robota przeznaczonego do zabiegów pediatrycznych i nie stosował takiej technologii w usystematyzowany sposób.
UCRP dysponuje najnowocześniejszym systemem robotycznym wraz z symulatorem robota chirurgicznego, a jego pracą pokieruje prof. dr hab. med. Rafał Chrzan, doświadczony urolog dziecięcy, wykładowca w renomowanych ośrodkach europejskich (Akademia IRCAD – Francja, Uniwersytet Aarhus – Dania). Zespół UCRP liczy kilkanaście osób: chirurgów i urologów dziecięcych, anestezjologów oraz pielęgniarek przeszkolonych w obsłudze robota.
Centrum może świadczyć usługi dla całej południowo-wschodniej części kraju oraz być główną jednostką szkoleniową w tej części Europy.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) to wielospecjalistyczny ośrodek o najwyższej referencyjności z szerokim spektrum działania w programie badawczym z zakresu dziedzin pediatrycznych, zarówno zachowawczych, jak i zabiegowych. USDK dysponuje specjalistami o uznanym doświadczeniu i znaczącym dorobku naukowym w stosowaniu nowych metod leczenia i rozwoju dotychczasowych technik małoinwazyjnych. W ramach USDK działa Uniwersyteckie Centrum Chorób Rzadkich dla Dzieci, w tym trzy europejskie sieci referencyjne (ErkNet, eUrogen, PedCan).
Zespół Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej tworzą:
Rafał Chrzan – Doświadczony lekarz specjalizujący się w urologii dziecięcej oraz chirurgii dziecięcej. Pełni rolę kierownika w Klinice Urologii Dziecięcej CM UJ oraz Dyrektora Medycznego USD w Krakowie. Jego zainteresowania zawodowe skupiają się na technikach wideoskopowych w leczeniu schorzeń układu moczowo-płciowego oraz chirurgii rekonstrukcyjnej wad wrodzonych układu moczowo-płciowego.
Wojciech Górecki – Doświadczony chirurg dziecięcy z ponad 30-letnim doświadczeniem w Klinice Chirurgii Dziecięcej. Posiada bogate osiągnięcia naukowe, w tym habilitację oraz doktorat. Jego zainteresowania naukowe obejmują choroby chirurgiczne przydatków macicznych w chorobach chirurgicznych u dzieci, zakażenia chirurgiczne oraz optymalizację postępowania w chorobach chirurgicznych u najmłodszych pacjentów.
Joanna Godlewska – Chirurg dziecięca z bogatym doświadczeniem klinicznym. Obecnie pełni funkcję starszej asystentki w Oddziale Chirurgii Dzieci USD w Krakowie oraz młodszej asystentki w Klinice Chirurgii Dzieci CM UJ. Jej specjalizacja obejmuje chirurgię mało inwazyjną i endoskopową noworodków i niemowląt, a także zajmuje się dostępami żywieniowymi oraz endoskopią przewody pokarmowego i dróg oddechowych.
Bartosz Bogusz – Doświadczony specjalista chirurgii dziecięcej. Obecnie pełni funkcję asystenta na Oddziale Chirurgii Dziecięcej USD w Krakowie oraz adiunkta na Wydziale Lekarskim CM UJ. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na zastosowaniu nowoczesnych technik chirurgicznych, wideochirurgii oraz ultrasonografii w diagnostyce i leczeniu wad wrodzonych oraz nowotworów wieku dziecięcego.
Maria Gruba – Doświadczony specjalista chirurgii dziecięcej, obecnie pracująca w Klinice Chirurgii Dziecięcej USD w Krakowie. Posiada bogate doświadczenie kliniczne oraz aktywnie uczestniczy w działalności naukowej. Jej zainteresowania zawodowe obejmują techniki małoinwazyjne w chirurgii dziecięcej, chirurgie deformacji klatki piersiowej oraz obrażenia wielonarządowe u dzieci.
Dr Paweł Salwa: Chirurgia robotyczna skutecznie walczy z rakiem
Nowe Centrum Chirurgii Robotycznej pomoże w małoinwazyjnym leczeniu nowotworów
Źródło: robotyka.usd.krakow.pl