„Edukacja zdrowotna” będzie nowym przedmiotem w szkole. Wprowadzenie do szkół nowego przedmiotu zapowiedziała Barbara Nowacka, minister edukacji.
O pomyśle wprowadzenia do szkół przedmiotu związanego z edukacją zdrowotną mówiło się już od kilku miesięcy. Jednak dopiero teraz została podjęta decyzja. Barbara Nowacka zapowiedziała, że wkrótce w szkołach pojawi się „Edukacja zdrowotna”, która zastąpi przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie”.
„Edukacja zdrowotna”. Co wiemy o przedmiocie?
W styczniu 2024 r. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec proponował wprowadzenie do szkół nowego przedmiotu o nazwie: „Wiedza o zdrowiu”. O pomyśle pisaliśmy w artykule: Nowy przedmiot w szkole o nazwie „Wiedza o Zdrowiu”, wzorem „Wiedzy o Społeczeństwie”.
Przedmiot „Wiedza o zdrowiu” miał być wzorowany na lekcjach Wiedzy o Społeczeństwie. Wówczas Rzecznik Praw Pacjenta argumentował, że edukacja zdrowotna odgrywa ważną rolę w budowaniu świadomości zdrowotnej i profilaktyce oraz zapewnia niezbędne informacje dotyczące zdrowego stylu życia; prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i kontroli zdrowia.
Bartłomiej Chmielowiec podkreślał, że nowy przedmiot „umożliwi uczniom zdobycie umiejętności niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji związanych m.in. ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta, zrozumieniem znaczenia działań profilaktycznych oraz oceną skuteczności szczepień ochronnych”.
Decyzja zapadła i została ogłoszona 11 kwietnia 2024 r. Barbara Nowacka na antenie TVP Info, poinformowała o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego o nazwie „Edukacja zdrowotna”. Podkreśliła, że dzięki temu uczniowie pozyskają rzetelną i wszechstronną wiedzę o zdrowiu.
Podstawy programowe przedmiotu „Edukacja zdrowotna” opracuje zespół ekspertów powołany przez ministrów zdrowia, edukacji oraz sportu i turystyki. W skład zespołu wchodzą:
- przewodniczący – prof. Zbigniew Izdebski – pedagog i seksuolog,
- Antonina Kopyt – nauczycielka wychowania do życia w rodzinie,
- ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej,
- prof. dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas – konsultant krajowy do spraw medycyny rodzinnej,
- dr n. med. Aleksandra Lewandowska – konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,
- dr hab. Hubert Makaruk oraz dr Anna Szumilewicz – eksperci z AWF,
- Monika Staszkiewicz – ekspert Instytut Badań Edukacyjnych.
„Będzie to przedmiot, który zdrowie człowieka traktuje w sposób kompleksowy” – podkreśliła podczas konferencji prasowej 12 kwietnia 2024 r. Barbara Nowacka, minister edukacji. „Edukacja zdrowotna będzie obejmować zagadnienia zdrowia psychicznego, fizycznego, a także m.in. kwestie zdrowego odżywiania, profilaktyki, problemu uzależnień oraz edukacji seksualnej”.
Z kolei Izabela Leszczyna, minister zdrowia mówiła, że „Ponad 50% dobrostanu naszego zdrowia zależy od nas samych – od naszych decyzji – jak się zachowujemy, co jemy, od naszej aktywności fizycznej. Jeśli od najmłodszych lat dzieci będą wiedziały, że warto o siebie dbać, że zdrowie jest ważne, to zaowocuje w ich przyszłym życiu” I dodała: „Profilaktyka jest najważniejsza. Pozwala zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na uczenie się jak dbać o swoje zdrowie i wyrabianie nawyków zdrowego stylu życia, jak szkoła.Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.
HPV. Czy edukacja zwiększy wyszczepialność?
Prof. Ewa Straburzyńska-Migaj: Edukacja kardiologiczna pomaga żyć dłużej i lepiej