Cukrzycowy obrzęk plamki jest jedną z najczęstszych przyczyn trwałego, poważnego upośledzenia wzroku. W niektórych przypadkach może prowadzić do trwałej utraty wzroku. Dzięki decyzji Ministra Zdrowia oraz wieloletnich starań ekspertów, pacjenci z cukrzycowym obrzękiem plamki, w końcu otrzymają dostęp do refundowanego leczenia.
Głównym celem terapii DME jest zahamowanie postępu zmian chorobowych w obszarze plamki oraz utrzymanie możliwie najlepszej ostrości widzenia. Zgodnie z projektem listy refundacyjnej leczenie będzie dostępne od 1 lipca w ramach dedykowanego, nowo utworzonego programu lekowego „Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)”. W programie znalazły się trzy terapie, dzięki czemu pacjenci otrzymają leczenie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb:
– aflibercept w postaci obecnego już na liście refundacyjnej produktu Eylea – bewacyzumab (wskazanie off-label) w postaci obecnych już na liście refundacyjnej produktów: Avastin, Mvasi, Zirabev – deksametazon w postaci implantu – produkt Ozurdex
Eksperci podkreślają, że wprowadzenie tak skonstruowanego programu będzie stanowić przełom w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki. Jak mówi prof. Marek Rękas, Konsultant Krajowy w dziedzinie okulistyki: – Ta choroba nie była do tej pory systemowo leczona. Od teraz będziemy mieli do dyspozycji narzędzie, podobne do programu lekowego AMD, który uporządkuje leczenie pacjentów z cukrzycą. Staraliśmy się o to wiele lat. Jako konsultant krajowy, przy pomocy także wszystkich uczestników tej sesji, ten program wywalczyliśmy. Staje się faktem.
Prof. Edward Wylęgała, kierownik oddział klinicznego okulistyki z pododdziałem okulistyki dziecięcej w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach podkreśla, że w programie lekowym jest wszystko, czego potrzeba lekarzom, aby skutecznie leczyć DME: – Obejmuje leki każdego typu łącznie ze sterydami. Jest to chyba jeden z najlepszych programów w Europie – pacjent ma w nim dostęp do każdego sposobu leczenia.
Tymczasem, eksperci tłumaczą, że czas rozpoczęcia terapii jest kluczowy: – Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki to wyścig z czasem. Im wcześniej zaczniemy go leczyć, tym większe są szanse na utrzymanie pacjenta przy pełnej ostrości wzroku – mówi prof. Robert Rejdak, Prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Rozpoczęcie leczenia na możliwie wczesnym etapie jest także ważne z powodów społeczno-ekonomicznych, głównie dlatego że DME dotyczy ludzi młodych, w wieku produkcyjnym.
* Wypowiedzi ekspertów pochodzą z sesji poświęconej leczeniu DME w czasie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Z nowej listy refundacyjnej cieszą się także pacjenci: – Pragniemy podziękować Panu Ministrowi Miłkowskiemu za to, że od 1 lipca polscy pacjenci z cukrzycowym obrzękiem plamki otrzymają dostęp do leczenia zgodnego ze standardami międzynarodowymi. Dziękujemy również Panom Profesorom – Markowi Rękasowi oraz Robertowi Rejdakowi za wsparcie tego procesu. Według dostępnych danych DME dotyczy ok. 50-60 tysięcy osób z cukrzycą, z czego ok. 40 proc. to osoby młode poniżej 45 roku życia. Nieleczony cukrzycowy obrzęk plamki prowadzi do pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach do całkowitej utraty wzroku.
Źródło: materiały prasowe
Prof. Robert Rejdak: konieczne szybsze wykrywanie zwyrodnienia plamki