Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński złożył podpis na dokumentacji restrukturyzującej Polską Sieć Badań Klinicznych (PSBK) i łączącą ją z Krajową Siecią Badań Klinicznych „POLCRIN”, rozpoczynając tym samym nowy etap rozwoju PSBK. Wprowadzone zmiany mają na celu wzmocnienie i rozwinięcie potencjału badawczego w Polsce oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy podmiotami realizującymi i wspierającymi badania kliniczne.
Dotychczas członkami PSBK mogli zostać jedynie beneficjenci konkursów na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK), ogłaszanych i przeprowadzanych przez Agencję Badań Medycznych (ABM). Nowe zapisy wyodrębniły trzy rodzaje członkostwa: członka, obserwatora oraz partnera. Od teraz publiczne podmioty, które nie mają w swoich strukturach CWBK, mogą dołączyć do Sieci jako obserwator, a następnie po 6 miesiącach i spełnieniu określonych wymagań ubiegać się o status pełnoprawnego członka. Dzięki temu rozwiązaniu, podmiot o statusie obserwatora może dobrze poznać zasady funkcjonowania Sieci poprzez udział w Zgromadzeniach Ogólnych i członkostwo w ośmiu Grupach Roboczych, co ułatwi podjęcie dalszej decyzji o pełnym zaangażowaniu się w działalność PSBK. Partnerami zaś, mogą zostać stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz infrastruktury badawcze z Unii Europejskiej lub państw stowarzyszonych, których cele i misje spójne są z założeniami PSBK. Nawiązanie oficjalnego partnerstwa rozszerzy wspólne zasięgi i wpływy oraz poprawi skuteczność realizowanych celów. Różne perspektywy i doświadczenia partnerów pomogą generować nowe pomysły i pozytywne zmiany oraz podchodzić do wyzwań w nowatorski sposób. Wprowadzone możliwości otwierają drzwi dla szerokiej grupy interesariuszy chcących nawiązać współpracę z PSBK, co przyczyni się do jeszcze większej dynamiki i innowacyjności badań klinicznych w kraju.
Kolejną istotną zmianą jest połączenie PSBK z Krajową Siecią Badań Klinicznych „POLCRIN”. Połączenie tych dwóch sieci ma na celu stworzenie silniejszego, bardziej spójnego i efektywnego środowiska badawczego oraz zlikwidowanie dualizmu i zintegrowanie sił w ramach jednolitej struktury – Polskiej Sieci Badań Klinicznych. Ponadto, PSBK jako wiodąca struktura przejmie rolę Partnera Naukowego dla European Clinical Research Infrastructure Network (ECRIN).
– Jednym z kluczowych elementów restrukturyzacji jest zacieśnienie współpracy między różnymi ośrodkami badawczymi w Polsce. Dążymy do jeszcze większej integracji i synergii, aby umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, wiedzy i doświadczenia każdego podmiotu. Poprzez wzajemne wspieranie się i wymianę najlepszych praktyk, chcemy tworzyć środowisko, w którym nasze badania będą miały jeszcze większe znaczenie dla poprawy opieki zdrowotnej i dobrostanu pacjentów. Budujemy tym samym silną i rozpoznawalną markę na światowym rynku badań klinicznych pod nazwą Polska Sieć Badań Klinicznych – mówi Agnieszka Ryniec, Koordynator Krajowy Polskiej Sieci Badań Klinicznych oraz Dyrektor Centrum Rozwoju Badań Klinicznych w ABM.
Nowe leki generyczne i biopodobne – wyniki konkursu ABM
Podmioty chcące dołączyć do PSBK w roli obserwatora lub partnera ABM. Jak dołączyć do Polskiej Sieci Badań Klinicznych?
W zależności od charakteru prowadzonej działalności do Polskiej Sieci Badań Klinicznych (PSBK) można dołączyć jako:
OBSERWATOR
Obserwatorami Polskiej Sieci Badań Klinicznych mogą zostać: instytuty badawcze uczestniczące w systemie ochrony zdrowia, uczelnie publiczne uprawnione do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim, podmioty lecznicze utworzone przez Skarb Państwa reprezentowane przez ministra, centralny organ administracji rządowej albo jednostki samorządu terytorialnego, które posiadają kontrakt z NFZ . Ponadto, obligatoryjnym wymogiem jest doświadczenie w realizacji badań klinicznych. Przed aplikacją prosimy o zapoznanie się z treścią Porozumienia (Pliki do pobrania).
Uzyskanie statusu Obserwatora daje dostęp do naszych działań i wydarzeń. Obserwator może uczestniczyć w Zgromadzeniach Ogólnych PSBK oraz Grupach Roboczych Sieci. Ponadto, będzie miał dostęp do Portalu PSBK.
ZŁÓŻ FORMULARZ APLIKACYJNY – CZĘŚĆ A NA OBSERWATORA
CZŁONEK
Członkiem PSBK, oprócz beneficjentów konkursów na utworzenie i rozwój CWBK, mogą zostać podmioty, które przez co najmniej 6 miesięcy posiadały status Obserwatora Polskiej Sieci Badań Klinicznych oraz spełniają minimalne wymagania określone w Modelowym Standardzie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych 2.0, w zakresie: zasobów ludzkich, systemów jakościowych i wspierających oraz szkoleń personelu. Przed aplikacją prosimy o zapoznanie się z treścią Porozumienia (Pliki do pobrania).
Uzyskanie statusu Członka, daje dodatkowe możliwość w postaci udziału w głosowaniu nad uchwałami Zgromadzania Ogólnego Polskiej Sieci Badań Klinicznych, pełnego dostępu do Systemu eCRF (ang. Electronic Case Report Form) Agencji Badań Medycznych oraz możliwości kandydowania na przedstawiciela Zgromadzenia Ogólnego w Radzie Sieci.
ZŁÓŻ FORMULARZ APLIKACYJNY – CZĘŚĆ B NA CZŁONKA
PARTNER
Partnerami Polskiej Sieci Badań Klinicznych mogą zostać: stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz infrastruktury badawcze z Unii Europejskiej lub państw stowarzyszonych, których cele są tożsame z misją PSBK. Przed aplikacją prosimy o zapoznanie się z treścią Porozumienia (Pliki do pobrania).
Partnerstwo z Siecią daje możliwość wspólnej i silnej współpracy na rzecz rozwoju polskiego rynku badań klinicznych, a tym samym zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat badań klinicznych i dostępności pacjentów do innowacyjnych terapii.
ZŁÓŻ FORMULARZ APLIKACYJNY – CZĘŚĆ C NA PARTNERA
Źródło: abm.gov.pl
Rola organizacji pacjentów w badaniach klinicznych – ocena etyczna
ABM finansuje nowe badania w zakresie choroby niewydolności serca