Lęk, niepokój i brak poczucia własnej wartości to najczęstsze trudności, z którymi zgłaszamy się po wsparcie psychologiczne – wynika z badania Psychotherapy Providers przeprowadzonego na zlecenie Hedepy. Głównym źródłem problemów jest życie zawodowe i nadmiar obowiązków.
7 na 10 badanych wskazuje, że doświadcza lęku, ponad połowa (56%) ma problem z poczuciem własnej wartości, a 44% mierzy się z wypaleniem i brakiem motywacji. To jedne z najczęstszych przyczyn wizyty u specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego – wskazane przez uczestników badania Psychotherapy Providersprzeprowadzonego na zlecenie Hedepy wśród respondentów z Polski, Czech, Słowacji, Włoch i Rumunii, którzy korzystają z terapii lub doświadczają problemów wymagających konsultacji ze specjalistą. Inne trudności skłaniające do kontaktu z psychologiem to m.in. stres związany z pracą lub nauką (39%), problemy w relacjach z bliskimi (39%), czy trudności z nawiązywaniem relacji (24,6%). Problemy, których doświadczają badani są źródłem frustracji – 47% deklaruje, że z tego powodu nie może wieść takiego życia, jakiego pragnie[1].
„Zdrowie psychiczne społeczeństwa stanowi jedno z kluczowych wyzwań naszych czasów. Według GUS już 1,6 mln Polaków korzysta z pomocy psychologicznej i szacuje się, że ta liczba będzie nadal rosła. Zwiększająca się samoświadomość w tym zakresie jest jedną z przyczyn, dla której coraz więcej osób potrafi zauważyć i nazwać swoje problemy oraz aktywnie szuka profesjonalnego wsparcia” – mówi Olga Rzycka, psycholog, psychoterapeuta, coach, trener Hedepy. „Przez lata korzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty było tematem tabu. Nadal wiele osób czuje dyskomfort, aby dzielić się tym doświadczeniem. Potwierdzają to wyniki badania. 33% badanych przyznało, że rozmawia na ten temat, ale tylko z rodziną i bliskimi przyjaciółmi.” – dodaje.

Wybierając terapeutę lub psychologa zwracamy uwagę na osobowość specjalisty, od którego oczekujemy pomocy i jego dostępność. Wyniki badania wskazują także, że oczekują szybkich rezultatów. Głównymi barierami w podjęciu decyzji o konsultacji swoich problemów ze specjalistą są obawy o koszty finansowe terapii, przekonanie, że inni borykają się z trudniejszymi problemami i konieczność zmierzenia się z oceną wizyty u specjalisty jako porażką, oznaczającą nieumiejętność poradzenia sobie z trudnościami samodzielnie.
„Zdrowie psychiczne jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Odpowiednie wsparcie, dostęp do profesjonalistów i edukacja w tym zakresie są kluczem do budowania zdrowszego społeczeństwa oraz efektywniejszego środowiska pracy” – mówi mgr. Lukáš Krčil, Chief Executive Officer Hedepy. „W ostatnim czasie kondycja psychiczna pracowników stała się także jednym z priorytetów dla pracodawców i specjalistów HR. Szacuje się, że straty dla polskiej gospodarki wynikające z nieobecności pracowników spowodowanej problemami ze zdrowiem psychicznymi wynoszą ponad 1 mld zł rocznie[2]. Dlatego, jednym z rozwiązań jest większy dostęp do opieki psychologicznej, oferowany w formie pozapłacowych benefitów” – dodaje.
Badanie Psychotherapy Providers zostało przeprowadzone w 2022 r. przez Perfect Crowd na zlecenie Hedepy, na rynkach polskim, czeskim, włoskim, słowackim i rumuńskim, na grupie 689 użytkowników platformy Hedepy. W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18-60 lat, które w ostatnim roku korzystały z profesjonalnego wsparcia psychologicznego, zadeklarowały chęć skorzystania z konsultacji z psychologiem i/lub oceniły, że doświadczają problemów, które należy skonsultować z profesjonalistą.
Hedepy – Twój Expert od zdrowia psychicznego
Hedepy to nowoczesna platforma on-line, łącząca w jednym miejscu ponad 400 najwyższej klasy terapeutów. Wywodząca się z Czech firma swoje usługi oferuje zarówno firmom, jak i klientom indywidualnym w 12 krajach i w 13 językach. Dziś – platforma Hedepy – posiada 25 tys. zarejestrowanych pacjentów poszukujących opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Misją firmy jest zapewnienie wysokiej jakości opieki w zakresie zdrowia psychicznego dostępnej dla wszystkich.
Terapeuci Hedepy spełniają najwyższe standardy zawodowe i etyczne określane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (PTP), Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP) oraz Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii (EAP). Najczęściej pracują z pacjentami mierzącymi się z depresją, stresem, brakiem pewności siebie, bezsennością, lękiem i problemami w obszarze emocji, problemami w związkach, trudnościami w obszarze rodzicielstwa czy seksualności, jak również syndromem wypalenia zawodowego, poprawą umiejętności przywódczych, walką z prokrastynacją czy uzależnieniami.
Platforma Hedepy posiada certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak ISO 27001, ISO 27017, ISO 27018, PCI dla głosu, SOC 2 dla SendGrid & Authy i działa zgodnie z warunkami GDPR, co oznacza, że posiada najwyższy certyfikat bezpieczeństwa, jaki można uzyskać na świecie.
[1] PSYCHOTHERAPY PROVIDERS Quantitative research report, prepared for Hedepy September 2022
[2]https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5513/1/10/1/zdrowie_i_ochrona_zdrowia_2019.pdf
Spacer do psychoterapeuty bywa lepszy niż zdalne konsultacje
Czy apki do treningu mózgu dają faktyczne korzyści umysłowi?