Firma Moderna ogłosiła pierwsze wyniki dotyczące bezpieczeństwa badanej terapii mRNA, mRNA-3927, w leczeniu kwasicy propionowej (PA) u dzieci. Kwasica propionowa (PA) jest rzadką i ciężką chorobą dziecięcą, w której organizm nie może rozłożyć części białek i aminokwasów, co prowadzi do nagromadzenia się toksycznych substancji chemicznych. To nagromadzenie toksyn może powodować poważne problemy zdrowotne, w tym uszkodzenia mózgu, układu nerwowego i serca. PA dotyka około 1 na 100 000-150 000 osób na całym świecie.
Czy szczepionki mRNA przeciw COVID-19 zmieniają genom człowieka?
Wyniki badania klinicznego 1/2 fazy to istotny przełom w pracach Moderny nad wspieraniem osób żyjących z ultra rzadkimi chorobami. Obecnie nie ma skutecznych terapii PA, które byłyby ukierunkowane na przyczyny choroby. Jeśli badania kliniczne powiodą się i terapia zostanie ostatecznie zatwierdzona przez FDA, może ona być pierwszą opcją leczenia dla osób żyjących z PA.
Najważniejsze informacje nt. kwasicy propionowej (PA)
Co to jest kwasica propionowa (PA)?
- Kwasica propionowa (PA) jest rzadką i ciężką chorobą dziecięcą, w której organizm nie może rozłożyć części białek i aminokwasów, co prowadzi do nagromadzenia się toksycznych substancji chemicznych. To nagromadzenie toksyn może powodować poważne problemy zdrowotne, w tym uszkodzenia mózgu, układu nerwowego i serca. PA dotyka około 1 na 100 000-150 000 osób na całym świecie.
- Objawy najczęściej ujawniają się w pierwszych tygodniach życia i mogą obejmować nienaturalnie zmniejszone napięcie mięśniowe, zaburzenia odżywiania, wymioty, senność i drgawki. Bez odpowiedniego leczenia pacjentom grozi zapadnięcie w śpiączkę lub śmierć.
Jak działa mRNA-3927?
- Badana terapia firmy Moderna oparta na mRNA koduje dwa białka, które razem mogą pomóc organizmowi w wytwarzaniu enzymu, którego niedobór występuje u pacjentów z PA.
Co pokazują badania kliniczne?
- Dane pochodzą ze wstępnych wyników globalnego, otwartego badania fazy 1/2 dotyczącego optymalizacji dawki mającego na celu ocenę bezpieczeństwa, farmakodynamiki i farmakokinetyki mRNA-3927 u pacjentów z genetycznie potwierdzoną kwasicą propionową (PA).
- Badania pokazują obiecujące wczesne wyniki farmakologii zależnej od dawki i potencjalne korzyści kliniczne z mRNA-3927. Terapia do tej pory była dobrze tolerowana u pacjentów z PA w podawanych dawkach.
Dlaczego to ważne dla pacjentów z PA?
- Obecnie nie ma skutecznych metod leczenia PA, które byłyby ukierunkowane na wady enzymatyczne leżące u podstaw choroby.
- W przypadku powodzenia i ostatecznego zatwierdzenia przez FDA, badana terapia mogłaby stanowić nową opcję leczenia dla osób cierpiących na PA.
- Firma Moderna bada również kilka innych rzadkich zaburzeń genetycznych z nadzieją, że technologia mRNA zaoferuje lepsze rozwiązania dla większej liczby pacjentów.
Wstępne dane z badań 1/2 fazy dotyczące zastosowania mRNA-3927 firmy Moderna w eksperymentalnej terapii kwasicy propionowej (PA) zaprezentowano na dorocznym spotkaniu ASGCT 2023. Było to pierwsze badanie kliniczne przedstawiające wyniki terapii mRNA w zastępowaniu białek wewnątrzkomórkowych. Jak dotąd mRNA-3927 był ogólnie dobrze tolerowany w podawanych dawkach. Wykazano również obiecującą zależność parametrów farmakologicznych od dawki oraz potencjalne korzyści kliniczne. Brak objawów toksyczności ograniczającej dawkę ani konieczności przerwania badania z powodu zdarzeń niepożądanych zaistniałych w trakcie leczenia (TEAE). Podano ponad 280 dawek mRNA-3927. Pięciu pacjentów przyjmowało mRNA-3927 przez ponad rok.
Badanie fazy 1/2 przechodzi do kolejnej etapu obejmującego zwiększenie dawki.
Moderna, spółka biotechnologiczna będąca pionierem w dziedzinie terapii i szczepionek opartych na informacyjnym RNA (mRNA), ogłosiła, że na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Terapii Genowej i Komórkowej (ASGCT, ang. American Society of Gene + Cell Therapy) w 2023 r. przedstawiono wstępne dane z badania 1/2 fazy dotyczącego zastosowania mRNA-3927 w eksperymentalnej terapii kwasicy propionowej (PA).
Trwające globalne badanie kliniczne 1/2 fazy (numer identyfikacyjny w systemie ClinicalTrials.gov: NCT04159103) jest wieloośrodkowym badaniem otwartym mającym na celu ocenę bezpieczeństwa, farmakodynamiki i farmakokinetyki mRNA-3927 u uczestników w wieku powyżej 1 roku z genetycznie potwierdzoną kwasicą propionową (PA, ang. propionic acidemia). W badaniu zastosowano metodę eskalacji dawki w celu oceny dożylnego podawania mRNA-3927. Początkowy schemat dawkowania wynosił 0,3 mg/kg i był podawany dożylnie co 3 tygodnie; kolejne dawki podawane były co 2 tygodnie. Uczestnicy, którzy ukończyli badanie optymalizacji dawki (10 dawek), kwalifikują się do kontynuacji leczenia w otwartym badaniu przedłużonym (NCT05130437). Pierwszorzędowe punkty końcowe badania dotyczą bezpieczeństwa i tolerancji, podczas gdy punkty drugorzędowe i eksploracyjne obejmują farmakologię, ocenę potencjalnych biomarkerów osoczowych oraz częstotliwość i czas trwania zdarzeń dekompensacji metabolicznej (MDE, ang. metabolic decompensation events). mRNA-3927 był dobrze tolerowany w podawanych dawkach, wykazano również obiecującą zależność parametrów farmakologicznych od dawki oraz potencjalne korzyści kliniczne.
Do tej pory łącznie 16 uczestników otrzymało dawki mRNA-3927 w pięciu kohortach dawkowania. 11 uczestników z tej grupy ukończyło badanie i zostało włączonych do otwartego badania przedłużonego, a pięciu uczestników było leczonych mRNA-3927 przez ponad rok. Po rozpoczęciu leczenia mRNA-3927 u większości uczestników, którzy zgłaszali MDE w ciągu 12 miesięcy przed rozpoczęciem badania, występowały one rzadziej lub nie występowały wcale.
W obu badaniach podano łącznie ponad 280 dawek mRNA-3927, co przekłada się na ponad 13 pacjentolat doświadczenia w leczeniu. Nie odnotowano toksyczności ograniczającej dawkę ani konieczności przerwania badania z powodu zdarzeń niepożądanych zaistniałych w trakcie leczenia (TEAE, ang. treatment-emergent adverse events). U piętnastu uczestników wystąpiło TEAE, natomiast dziewięciu uczestników doświadczyło TEAE związanego z badanym lekiem. Ciężkie zdarzenia niepożądane (SAE, ang. serious adverse event) odnotowano u ośmiu uczestników. Większość SAE wynikała z kwasicy propionowej i nie była związana z mRNA-3927. U sześciu uczestników wystąpiły łagodne TEAE związane z infuzją (IRR, ang. infusion-related reaction); większość zdarzeń wystąpiła jednak przy pierwszych dawkach.
– Po wejściu w fazę zwiększania dawki, w której będziemy dalej oceniać bezpieczeństwo i skuteczność oraz określać zalecaną dawkę do przyszłych badań klinicznych, nadal obserwujemy obiecujące wyniki podawania mRNA-3927. To pierwsze badanie kliniczne, w którym przedstawiono wyniki terapii mRNA w celu zastępowania białek wewnątrzkomórkowych, a nasze obserwacje opierają się na ponad 13 pacjentolatach doświadczenia – stwierdza Kyle Holen, starszy wiceprezes firmy Moderna i dyrektor ds. rozwoju, terapii i onkologii. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni pacjentom, ich rodzinom i badaczom, którzy wzięli udział w naszych wysiłkach badawczych, i z niecierpliwością czekamy na kontynuację badań w celu oceny potencjału terapeutycznego naszego kandydata mRNA w leczeniu kwasicy propionowej.
Informacje o kwasicy propionowej (PA) i mRNA-3927
Kwasica propionowa jest rzadkim, ciężkim i dziedzicznym zaburzeniem metabolicznym o znaczącej zachorowalności i śmiertelności, dotykającym 1 na 100–150 tys. osób na całym świecie. PA jest wynikiem mutacji w podjednostkach α lub β karboksylazy propionylo-koenzymu A (PCC; kodowanych odpowiednio przez geny PCCA i PCCB), co prowadzi do niedoboru PCC i późniejszej akumulacji toksycznych metabolitów. PA charakteryzuje się nawracającymi, zagrażającymi życiu zdarzeniami dekompensacji metabolicznej (MDE) i powikłaniami wielonarządowymi. Powikłania wielonarządowe obejmują objawy ze strony układu nerwowego, kardiomiopatię, arytmie, opóźnienie wzrostu, nawracające zapalenia trzustki, supresję szpiku kostnego i podatność na infekcje. Długoterminowe uszkodzenia spowodowane odkładaniem się toksycznych metabolitów powodują powikłania ze strony różnych narządów, a funkcje poznawcze są ujemnie skorelowane z liczbą MDE.
Obecnie nie ma skutecznych metod leczenia PA, które byłyby ukierunkowane na podstawową przyczynę choroby.
mRNA-3927 to nowa terapia, polegająca na dożylnym podawaniu otoczonych nanocząsteczkami lipidowymi (LNP, ang. lipid nanoparticle) dwóch mRNA kodujących białka podjednostki PCCA i PCCB i przywracająca aktywność funkcjonalną enzymu PCC w wątrobie. Poprzez kodowanie białek wewnątrzkomórkowych terapia mRNA może odgrywać potencjalną rolę w zapobieganiu i leczeniu ostrych dekompensacji metabolicznych.
Od ponad 10 lat od powstania Moderna przekształciła się z firmy badawczej, rozwijającej programy związane z wykorzystywaniem informacyjnego RNA (mRNA, messenger RNA) w przedsiębiorstwo o zróżnicowanym portfolio klinicznym szczepionek i leków, obejmującym 7 metod terapeutycznych, szerokim portfolio własności intelektualnej oraz zintegrowany zakład produkcyjny, który umożliwia szybką produkcję kliniczną i komercyjną na dużą skalę. Moderna współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi agencjami rządowymi i firmami komercyjnymi, co pozwoliło na prowadzenie zarówno przełomowych badań naukowych, jak i szybkie skalowanie produkcji. W ostatnim czasie Moderna połączyła swoje zasoby w celu uzyskania zgody na stosowanie i rejestracji jednej z pierwszych i najskuteczniejszych szczepionek przeciwko pandemii COVID.
Platforma mRNA firmy Moderna opiera się na ciągłych postępach w zakresie nauk podstawowych oraz wiedzy stosowanej dotyczącej mRNA, technologii dostarczania i produkcji, umożliwiła też opracowanie terapii i szczepionek stosowanych w chorobach zakaźnych, immunoonkologii, chorobach rzadkich, chorobach układu sercowo-naczyniowego i chorobach autoimmunologicznych. Moderna została oficjalnie uznana najlepszego pracodawcę w branży biofarmaceutycznej przez amerykańskiego Great Place to Work®.
Stwierdzenia dotyczące przyszłości
Niniejsza informacja prasowa zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłości w rozumieniu ustawy o reformie postępowania sądowego w sprawach cywilnych i handlowych (Private Securities Litigation Reform Act) z 1995 r w tym stwierdzenia dotyczące: oznak farmakologii zależnej od dawki i potencjalnych korzyści klinicznych związanych z mRNA-3927; potencjalnej roli terapii mRNA w zapobieganiu i leczeniu ostrych dekompensacji metabolicznych; oraz planów klinicznych i postępów w zakresie mRNA-3927. W niektórych przypadkach stwierdzenia dotyczące przyszłości można zidentyfikować za pomocą terminologii takiej jak „będzie”, „może”, „powinien”, „mógłby”, „oczekuje”, „zamierza”, „planuje”, „ma na celu”, „przewiduje”, „uważa”, „szacuje”, „przewiduje”, „potencjalny”, „kontynuuje” lub zaprzeczenia tych terminów lub innej porównywalnej terminologii, chociaż nie wszystkie stwierdzenia dotyczące przyszłości zawierają te słowa. Oświadczenia dotyczące przyszłości zawarte w niniejszej informacji prasowej nie stanowią obietnic ani gwarancji i nie należy nadmiernie na nich polegać, ponieważ wiążą się one ze znanym i nieznanym ryzykiem, niepewnością i innymi czynnikami, z których wiele pozostaje poza kontrolą spółki Moderna, i które mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki będą się znacznie różnić od wyrażonych lub sugerowanych w tych oświadczeniach. Wyżej wymienione ryzyko, niepewność i inne czynniki obejmują, między innymi, te ryzyka i niepewności opisane pod nagłówkiem „Czynniki ryzyka” w rocznym raporcie firmy Moderna na formularzu 10-K za rok fiskalny zakończony 31 grudnia 2022 roku, z których każdy został złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz w kolejnych dokumentach składanych przez spółkę Moderna w SEC, które są dostępne na stronie internetowej SEC pod adresem www.sec.gov. Z wyjątkiem sytuacji wymaganych przez prawo Moderna zrzeka się wszelkich zamiarów i odpowiedzialności za uaktualnianie lub rewizję jakichkolwiek oświadczeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszym komunikacie prasowym w przypadku pojawienia się nowych informacji, przyszłych wydarzeń itp. Powyższe stwierdzenia dotyczące przyszłości oparte są na aktualnych oczekiwaniach Moderna i dotyczą wyłącznie stanu na dzień odpowiadający dacie niniejszego komunikatu.
Źródło: Moderna