W Ministerstwie Zdrowia zainaugurowany został cykl spotkań poświęconych wypracowaniu założeń do przygotowania i wdrożenia Standardów Dostępności dla placówek Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji i organizacji reprezentujących osoby ze szczególnym potrzebami oraz zrzeszające AOS, a także Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W pierwszej części przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia zaprezentował założenia projektu Dostępność Plus dla AOS, w którym granty będą musiały być realizowane w oparciu o opracowane standardy dostępności.
Podczas warsztatów uczestnicy zwrócili uwagę na konieczność dalszego wyposażania placówek w sprzęt poprawiający dostępność oraz elastyczne ujęcie w standardach potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Zdaniem uczestników w nowym projekcie należy zwrócić też uwagę na stałe podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego z komunikacji i obsługi z osób ze szczególnymi potrzebami czy zapewnienie alternatywnych sposobów komunikacji w placówkach medycznych.
Istotną kwestią pozostaną dostępne strony internetowe oraz konieczność stworzenia mapy dostępnych placówek medycznych, z wyszczególnionym zakresem udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.
Kolejne warsztaty poświęcone będą m.in.:
- wypracowaniu propozycji sprzętów, które będą mogły poprawić dostępność w obszarze architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym;
- ewentualnemu uwzględnieniu wspólnego standardu usług medycznych z zakresu AOS w założeniach do naboru wniosków;
- priorytetyzacji zadań w poszczególnych zakresach standardów.
Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślili ogromne znaczenie dla pacjentów i całego środowiska osób ze szczególnymi potrzebami projektów wdrażanych przez Ministerstwo Zdrowia. Przypomnijmy, że na poprawę dostępności placówek AOS przeznaczymy ok. 388 mln zł. Projekt finansowany jest z Funduszy Europejskich i będzie realizowany do października 2028 roku.
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców
Program „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” zapewni rozwój opieki koordynowanej na poziomie POZ
Źródło: MZ