Szpital Medicover wdrożył nową, małoinwazyjną metodę leczenia nietrzymania moczu. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i polega ona na wstrzyknięciu niewchłaniającego się preparatu w ściany cewki moczowej. Środek wspomaga proces zamykania cewki moczowej, co umożliwia lepszą kontrolę trzymania moczu. Procedura ta zajmuje około 10-15 minut. Zminimalizowane jest również ryzyko okołooperacyjnych powikłań, a pooperacyjna hospitalizacja pacjentki najczęściej nie jest wymagana.
Niezamierzone oddawanie moczu podczas takich czynności, jak śmiech, kaszel, ćwiczenia. Jest to spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, a choroba może nasilić się wraz z wiekiem, po porodzie lub operacjach w okolicach miednicy.
– Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu zmaga się nawet co trzecia Polka. W tej chwili ta kłopotliwa dolegliwość dotyczy ok. 2-3 mln kobiet w naszym kraju. Schorzenie może znacząco wpłynąć na codzienne życie kobiety i pogorszyć jej stan emocjonalny, fizyczny, relacje międzyludzkie. Bardzo wiele kobiet uważa, że po małoinwazyjnym zabiegu z wykorzystaniem preparatu wypełniającego tkanki cewki moczowej epizody gubienia moczu zdarzają się zdecydowanie znacznie rzadziej. Po roku obiektywną poprawę ma ok 80 % pacjentek a subiektywną ok 90 % .Także większość kobiet leczonych ponad 5-7 lat temu do tej pory zgłasza pozytywne efekty z procedury – mówi lek. Katarzyna Matuszny, ginekolog położnik ze Szpitala Medicover.
Mając na uwadze powyższe Szpital Medicover wdrożył nową, małoinwazyjną metodę leczenia tej dolegliwości. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i polega ona na wstrzyknięciu niewchłaniającego się preparatu w ściany cewki moczowej, w celu zwiększenia objętości tkanek tej okolicy. Środek wspomaga proces zamykania cewki moczowej, co umożliwia lepszą kontrolę trzymania moczu. Procedura ta zajmuje około 10-15 minut. Zminimalizowane jest również ryzyko okołooperacyjnych powikłań, a pooperacyjna hospitalizacja pacjentki najczęściej nie jest wymagana.
W Szpitalu Medicover leczenie tym sposobem przeprowadzają dedykowani lekarze ginekolodzy: lek. med. Katarzyna Matuszny i dr n. med. Bogumił P. Siekierski, Kierownik Oddziału Ginekologii Szpitala Medicover.
Inną metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, stosowaną w Szpitalu, jest zabieg z użyciem taśmy TVT/TOT. W tej metodzie cienka, makroporowa, beznapięciowa taśma jest wprowadzana pod środkowy odcinek cewki moczowej. Ten zabieg jest wykonywany w krótkim znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Po operacji z użyciem taśmy TVT/TOT pacjentka pozostaje w szpitalu na jedną dobę.
Klinika Kardiochirurgii Szpitala Medicover z rekordem operacji w 2021 roku
Pionierskie na skalę światową operacje arytmii w Szpitalu Medicover
Źródło: informacja prasowa