Dzisiaj opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki – reguluje ono kwestie organizacji miejsca wykonywania szczepień w aptece. Jakie wymogi stawia ustawodawca?
W rozporządzeniu czytamy m.in., że w przypadku przeprowadzania w aptece ogólnodostępnej szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, może ono zostać przeprowadzone w:
- pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym – pod warunkiem:
a) zachowania rozdziału czasowego poszczególnych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie oraz
b) wprowadzenia pisemnej procedury określającej sposób dostępu i korzystania z tego pomieszczenia, który gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności, a także niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki, w szczególności sporządzanie produktów leczniczych oraz przechowywanie produktów leczniczych lub wyrobów medycznych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa lub - izbie ekspedycyjnej – pod warunkiem:
a) wydzielenia w niej obszaru gwarantującego bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności pacjentów,
b) w przypadku gdy wydzielenie, o którym mowa w lit. a nie jest możliwe –wyznaczenia czasu pracy apteki przeznaczonego wyłącznie do przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 w tej izbie, bez uszczerbku dla zapewnienia wystarczającego czasu na wykonywanie w niej zadań zgodnych z jej zasadniczym przeznaczeniem.
Co stanowi podstawowe wyposażenie izby szczepień tej apteki lub pomieszczenia, które pełni taką funkcję?
- stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu przeprowadzanych szczepień;
- zestaw do wykonywania iniekcji;
- zestaw do wykonania opatrunków;
- pakiety odkażające i dezynfekcyjne;
- dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym;
- środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice);
- pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki;
- pojemniki na zużyte strzykawki i igły oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne;
- roztwór do wstrzykiwań Adrenalinum 1 mg/ml lub 300 µg/0,3 ml, lub 150 µg/0,3 ml, lub 1 mg/10 ml – w celu zastosowania u pacjenta poddawanego szczepieniu w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, na podstawie art. 31 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2021 r. poz. 97)
- termometr bezdotykowy do pomiaru temperatury ciała pacjenta przed przeprowadzeniem szczepienia;
- sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką, niewykorzystywany w czasie przeprowadzania szczepienia do ekspedycji aptecznej.
Apteka ogólnodostępna, która przeprowadza szczepienia ma obowiązek utylizacji odpadów medycznych poszczepiennych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2021 r. poz. 779 i 784).
MZ: zmiana schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna
Szczepienia dzieci 12-15 lat przeciwko COVID-19. Od kiedy i jaką szczepionką?
Po co szczepienia przeciw COVID-19? Czy szczepienia są skuteczne i bezpieczne? Fakty i mity
Źródło: RCL