Z wielką radością i prawdziwą satysfakcją informuje Państwa, że od jutra, od 1 czerwca, czyli Dnia Dziecka startuje program leczenia niepłodności metodą in vitro finansowany z budżetu państwa – powiedziała podczas briefingu prasowego minister zdrowia Izabela Leszczyna. Jest to najbardziej nowoczesny program in vitro finansowany ze środków publicznych w Europie – podkreślali uczestnicy spotkania.
Konferencja na temat startu programu invitro odbyła się z udziałem m.in. minister zdrowia oraz byłej premier Ewy Kopacz w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreślała znaczenie zapoczątkowanego 10 lat temu obywatelskiego programu leczenia niepłodności metodą invitro autorstwa premier Ewy Kopacz. Wspomniała również, że wprowadzony właśnie program powstał na bazie ustawy sprzed 10 lat. “Trzeba podkreślić liczbę urodzonych dzieci dzięki programowi premier Ewy Kopacz sprzed 10 lat. Bo to jest liczba 22 365 dzieciaków, czyli mniej więcej tyle, ile mieszkańców ma miasto Koło w Wielkopolsce” – mówiła minister zdrowia.
“Cieszę się że kilka dni temu komisja konkursowa zakończyła pracę, wybrała 58 ośrodków, które będą realizowały tę procedurę. To jest program dla kobiet i mężczyzn. Program dla tych wszystkich, którzy chcą doświadczyć rodzicielstwa, ale bez wsparcia medycznego nie są w stanie tego cudu rodzicielstwa po prostu doświadczyć. Dziękuję za to w imieniu 1,5 mln par, które w Polsce mierzą się z niepłodnością” – dodała minister zdrowia.
“Nowością bardzo ważną dla mnie jest to, że włączyliśmy do tego programu onkopłodność Co to znaczy? To znaczy, że kobiety i mężczyźni, którzy muszą poddać się leczeniu onkologicznemu – wycieńczającemu organizm, czasem powodującemu niepłodność – będą mogli dzięki temu programowi zamrozić swoje komórki i skorzystać z nich po zakończeniu terapii” – podkreślała Izabela Leszczyna.
Program ruszy od 1 czerwca 2024 r. i będzie trwał do końca 2028 r. Na program rząd przeznaczy 500 mln zł każdego roku, w sumie 2,5 mld zł.
Program będzie dostępny dla par – zarówno w zawiązkach sformalizowanych, jak i nieformalnych, na podstawie zgodnego oświadczenia – które przez co najmniej rok leczyły się z powodu niepłodności. Program wskazuje wyraźnie, że chodzi o rok bezskutecznych starań o dziecko. W przypadku bezwzględnej niepłodności (np. w przypadku niedrożnych jajowodów, które zostały stwierdzone podczas badań diagnostycznych lub podczas operacji) wówczas wymogu rocznego oczekiwania nie ma. Pary wówczas będą mogły bezzwłocznie przystąpić do leczenia w ramach programu.
W programie będą mogły uczestniczyć również te pary, które brały udział we wcześniejszym programie rządowym lub programach samorządowych i mają przechowywane zarodki. W programie przewidziano, że będą mogły wziąć w nim udział kobiety do 42 roku życia jeśli korzystają z własnych zarodków. W programie będą mogły również wziąć udział kobiety do 45 roku życia jeśli korzystają z dawstwa zarodków. Dla mężczyzn ustalono granicę wieku na 55 rok życia.
Jeśli chodzi o tzw. onkopłodność, pobranie i przechowywanie gamet będzie dostępne dla kobiet do 40 roku życia i mężczyzn do 45 roku życia. Rządowy program in vitro będzie obejmował sześć indywidulanych procedur wspomaganego rozrodu
Jest to najbardziej nowoczesny program in vitro finansowany ze środków publicznych w Europie – podkreślali uczestnicy spotkania.
Program in vitro gotowy. Izabela Leszczyna przedstawiła szczegóły rządowego programu
Leczenie bezpłodności metodą in vitro razem z onkopłodnością