Szacuje się, że każdego roku w Polsce z powodu udaru mózgu leczonych jest nawet 90 tys. osób. Blisko 70 proc. pacjentów, którzy przeżyją udar staje się niepełnosprawna.
Jednym z częstszych następstw choroby jest spastyczność poudarowa, czyli bolesne napięcie mięśni, które może utrudniać wykonywanie najprostszych ruchów niedowładnymi kończynami, a tym samym codzienne, samodzielne funkcjonowanie. Występuje ona nawet u 40 proc. pacjentów po udarze. Spastyczność nie musi być jednak procesem nieodwracalnym – kluczem w walce o odzyskanie sprawności jest szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii i rehabilitacja.
To bardzo ważny społecznie temat, bo dotyka nie tylko kwestii związanej z niepełnosprawnością, ale również psychiki pacjentów, którzy bardzo często po udarze cierpią na depresję. Utrata sprawności i niedowład zaburza też poczucie estetyki własnego ciała i wyglądu. Pacjentom po udarze trudno jest się zmotywować do ćwiczeń i podjęcia leczenia, a w przypadku spastyczności poudarowej bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie właściwych działań.
O udarze mózgu oraz o objawach, przyczynach i sposobach leczenia spastyczności poudarowej opowie:
dr n. med. Małgorzata Dec-Ćwiek, pracująca w Oddziale Klinicznym Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Swoją historią choroby podzieli się z Państwem również zaproszony na to spotkanie pacjent.
Briefing prasowy online na temat udaru mózgi i spastyczności poudarowej odbędzie się w środę – 2 grudnia o godz. 10:30.
Briefing prasowy odbędzie się za pomocą aplikacji ZOOM. Czas trwania to ok 30/45 min.
Link do spotkania:
https://zoom.us/j/92802074386?pwd=R2VVVk0rRTBZWjk1Uzg5N0hZdDYzUT09
Meeting ID: 928 0207 4386
Passcode: 066872