Kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu – dr hab. n. med. Jerzy Sacha i lek. Przemysław Lipski – wykonali skomplikowany zabieg na naczyniach wieńcowych, który był na żywo transmitowany przez Amerykanów na najważniejszej platformie kardiologicznej CampPCI.
– Niezwykłość zabiegu polegała na tym, że wykonano go prawie bez użycia kontrastu ze wsparciem krążenia za pomocą pompy Impella u chorej z niewydolnością nerek (dializowanej od 2 tygodni) – relacjonuje dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.
– Dzięki temu udało się nie tylko poprawić funkcję serca, ale i funkcję nerek, czego efektem jest fakt, że u chorej można było zrezygnować z dializ – kontynuuje prof. Sacha.
I dodaje, że lekarze z USA – obserwujący zabieg w czasie rzeczywistym – byli pod wrażeniem wyników uzyskanych przez opolski zespół, w szczególności efektu nerkowego, gdyż zwykle obserwuje się sytuację odwrotną, tzn. złożone zabiegi na sercu niosą ryzyko uszkodzenia nerek.
– Opolska kardiologia jest jak dotąd jedynym ośrodkiem w Polsce, który został zaproszony przez Amerykanów z najważniejszej platformy kardiologicznej (CampPCI – Coronary Artery & Myocardial Protected PCI) do transmisji zabiegu – zaznacza Jerzy Sacha.
Zespół wykonujący zabieg: Jerzy Sacha, Przemysław Lipski (kardiolodzy), Mariusz Darmertko (anestezjolog), Anna Klimontowska, Małgorzata Demkowicz, Anna Zarzycka (pielęgniarki) oraz Patrycja Stępień i Agnieszka Trawka (technicy).
Prof. Zenon Brzoza z USK w Opolu i UO współautorem polskiego kwestionariusza do wyboru terapii przewlekłej pokrzywki
USK w Opolu: 25 lat działalności opolskiej neurochirurgii w szpitalu przy al. Witosa
Źródło: materiały prasowe