Ostatnia nowelizacja Prawa farmaceutycznego, dotycząca tzw. ustawy „Apteka dla aptekarza”, posługuje się niejasnym pojęciem „przejęcia kontroli” nad apteką a uchwalone przepisy i sposób ich wprowadzenia naruszają prawo unijne – twierdzą przedstawiciele Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Konfederacja Lewiatan, Apteki od Serca oraz kancelarii TJSP i zapowiadają złożenie skargi do Komisji Europejskiej.
„Ostatnia nowelizacja Prawa farmaceutycznego, zaostrzająca tzw. ustawę „Apteka dla aptekarza”, posługuje się niejasnym pojęcia „przejęcia kontroli” nad apteką. Nowe regulacje pozwalają na uznaniowe cofanie zezwoleń dużej liczbie właścicieli, a zwłaszcza tym, którzy zbudowali przez lata sieci apteczne. Już sam sposób uchwalenia nowelizacji był niezgodny z prawem, a także z tzw. kamieniami milowymi, czyli wymogami dla wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy, ustalonymi przez Komisję Europejską z rządem RP. Właściciele aptek nie będą mogli ich sprzedać, kupić, czy przekazać dzieciom. Nowe przepisy utrudnią też otwieranie nowych aptek przez młodych farmaceutów i oznaczają de facto pełzające wywłaszczenie przedsiębiorców i dalszy spadek liczby aptek w Polsce.” – czytamy we wspólnym komunikacie.
Lewiatan uważa, że uchwalone przepisy i sposób ich wprowadzenia naruszają prawo unijne i składa w tej sprawie skargę do Komisji Europejskiej. O szczegółach skargi do KE opowiedzą przedstawiciele:
- Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET
- Kinga Grafa, zastępczyni dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan, dyrektorka biura w Brukseli
- Ewa Budzowska, prezeska zarządu, właścicielka Apteka od Serca
- Filip Gołba, kancelaria TJSP
Podczas konferencji w środę, 8 listopada 2023, o godzinie 12.30. Konferencja odbędzie się w siedzibie Konfederacji Lewiatan, Warszawa, ul. Zbyszka Cybulskiego 3.
Właściciele aptek nie chcą kolejnej regulacji przepisów dotyczących rynku farmaceutycznego
Forum Zdrowia ZPP: przedsiębiorcy i farmaceuci apelują o wycofanie się z Lex Neuca