Szefem senackiej Komisji Zdrowia została senator Beata Małecka-Libera (KO). Z kolei przedmiotem działania senackiej komisji są: promocja zdrowia, profilaktyka, system organizacji ochrony zdrowia, bezpieczeństwo zdrowotne i współpraca z zagranicą w zakresie zdrowia.
W skład senackiej Komisji Zdrowia w latach 2019 – 2023 wchodzili:
Margareta Budner
od: 13.11.2019 r. ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ do 14.07.2021 r.
Wybrana z Okręgu wyborczego nr 93, Konin
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość od: 12 listopada 2019 r.
Senator VI, IX i X kadencji
Urodziła się 11 czerwca 1975 r. w Koninie. W 2000 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. W 2009 r. uzyskała specjalizację z chirurgii dziecięcej, w 2014 r. – tytuł doktora nauk medycznych, a w 2016 r. specjalizację z chirurgii plastycznej.
W latach 2000–01 odbyła staż w Szpitalu Klinicznym w Gdańsku. Od 2001 do 2008 r. pracowała jako młodszy asystent na Oddziale Chirurgii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie. W latach 2003–04 odbyła staż specjalistyczny w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. dr. M. Michałowicza w Warszawie. W latach 2004–08, w ramach specjalizacji z chirurgii dziecięcej, była oddelegowana do Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Od 2008 do 2015 r. pracowała jako starszy asystent w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Pracowała również w Klinice Chirurgii Plastycznej Szpitala im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Obecnie pracuje we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.
W Senacie VI kadencji pełniła funkcję sekretarza Senatu.
Należy do Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.
W Senacie X kadencji jest:
– członkiem Komisji Nauki, Edukacji i Sportu,
– członkiem Komisji Zdrowia.
Bezpartyjna.
Alicja Chybicka od: 13.11.2019 r. ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ
Dorota Czudowska od: 13.11.2019 r.
Wybrana w Okręgu wyborczym nr 3, Legnica
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość od: 12 listopada 2019 r.
Senator IV, VIII, IX i X kadencji.
Urodziła się 2 lutego 1953 r. w Żarach. Ukończyła szkoły w Nowych Czaplach i Żarach, a w 1981 r. studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1985 r. uzyskała I stopień, a w 1991 r. – II stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. Zdobyła także specjalizację z chemioterapii (2002 r.) i onkologii klinicznej (2004 r.).
Pracowała jako lekarz w różnych placówkach służby zdrowia w Legnicy. Była m.in. zastępcą ordynatora w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (1986-88), pełniła funkcję kierownika Międzyzakładowej Poradni Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (1983-88). W latach 1989-92 organizowała Ośrodek Diagnostyki Onkologicznej Społecznej Fundacji Solidarności w Legnicy, którego jest dyrektorem; pracuje także jako lekarz w Poradni Onkologicznej tego ośrodka. Specjalizuje się w profilaktyce chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi.
W latach 2006-11 sprawowała mandat radnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
W Senacie VIII kadencji była zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.
W Senacie IX kadencji była zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia.
W VIII i IX kadencji Senatu była wiceprzewodniczącą Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.
Pełni funkcję prezesa Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA oraz Fundacji Pawła Jurosa. Należy do Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, jest członkinią kapituły Bractwa Henryka Pobożnego.
Od 1981 r. jest członkinią NSZZ „Solidarność”.
W Senacie X kadencji jest:
– członkiem Komisji Obrony Narodowej,
– członkiem Komisji Zdrowia.
Od 2005 r. należy do Prawa i Sprawiedliwości.
Urodziła się 10 czerwca 1970 r. w Czechowicach-Dziedzicach.
Jest bielszczanką, doktorem nauk medycznych, lekarzem, absolwentką Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie: specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą kardiologiem oraz absolwentką Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Warszawie – lekarzem medycyny estetycznej.
Jako starszy asystent Oddziału Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim była jedyną kobietą implantującą stymulatory serca. Obecnie pełni funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Kardiologii i Kardioonkologii Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku Białej.
Pełniła funkcję zastępcy sekretarza Okręgowej Rady Lekarskiej IV kadencji. Aktywnie działa w samorządzie lekarskim, szczególnie jako wykładowca Ośrodka Kształcenia Beskidzkiej Izby Lekarskiej, a od listopada, 2013 r. jako jego koordynator. Jest autorką pionierskiego projektu pn. „Akademia Lekarza Rodzinnego” – podnoszącego kwalifikacje lekarzy rodzinnych z całego powiatu bielskiego.
Jest także uczestniczką wielu krajowych i zagranicznych konferencji naukowych, członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego PTK. Od kilku lat pełni funkcję Prezesa Oddziału Beskidzkiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a organizując liczne konferencje – integruje środowisko lekarskie. W 2019 roku uzyskała tytuł MBA w Ochronie Zdrowia.
Organizując od kilku lat charytatywne Bale Lekarzy wspiera zbiórki pieniężne na rzecz organizacji pozarządowych, takich jak: Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne, StowarzyszenieHospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej czy Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Współorganizuje również wiele wydarzeń, m.in. Białe Soboty i Białe Niedziele – akcje profilaktyczne, mające na celu rozpoznanie chorób układu krążenia oraz chorób cywilizacyjnych czy Międzynarodowe Beskidzkie Dni Serca, w których szczególną uwagę zwraca na jakość życia osób starszych.
Była radną VII kadencji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej – Przewodniczącą Komisji Zdrowia Polityki Społecznej i Sportu oraz pierwszą kobietą na stanowisku wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.
W Senacie X kadencji jest:
– członkiem Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej,
– członkiem Komisji Zdrowia,
– członkiem Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.
Należy do Platformy Obywatelskiej.
Tomasz Grodzki od: 13.11.2019 r.
Wybrany w Okręgu wyborczym nr 97, Szczecin.
Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni Od: 12.11.2019 r.
Marszałek Senatu X kadencji – wybrany 12 listopada 2019 r. na 1. posiedzeniu Senatu.
Senator IX i X kadencji.
Urodził się 13 maja 1958 r. w Szczecinie.
W 1977 r. ukończył z pierwszą nagrodą II LO w Szczecinie w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. W tym samym roku rozpoczął studia na Pomorskiej Akademii Medycznej (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny) w Szczecinie. Współtworzył pierwszy parlament studentów PAM oraz żłobek dla dzieci studenckich. Zaangażował się także w działalność opozycyjną – był jednym z czterech przywódców strajków studenckich w 1981 r. Z wilczym biletem – mimo uzyskania w 1983 r. dyplomu ukończenia studiów z drugą lokatą na roku – miał problem ze znalezieniem pracy.
Rozpoczął karierę zawodową od stażu w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Szczecinie. W 1984 r. podjął pracę w Specjalistycznym Szpitalu im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie, z którym jest związany do dziś. W 1991 r. obronił doktorat i uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii klatki piersiowej. W 1995 r. został ordynatorem Oddziału Torakochirurgii, podniesionego do rangi Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 1998–2016 był dyrektorem szpitala w Szczecinie-Zdunowie i przewodniczącym Kolegium Dyrektorów Szpitali Zachodniopomorskich. Współtworzył Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów, a w latach 2003–2015 był prezesem Klubu Torakochirurgów Polskich. W 2003 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2007 r. specjalizację z transplantologii klinicznej. W 2011 r. z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
W 2011 r. kierowany przez niego zespół Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził pierwszy udany przeszczep płuc w Szczecinie. W 2014 r. został powołany na konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej. W latach 2016–2018 był prezesem Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów.
W latach 2003–2004 stał na czele European Society of Thoracic Surgeons. W 2004 r. jako pierwszy Polak został członkiem American Association for Thoracic Surgery – najbardziej prestiżowego na świecie towarzystwa chirurgii klatki piersiowej.
Od 2006 do 2015 r. sprawował mandat radnego Rady Miasta Szczecina. Z jego inicjatywy powstał w Szczecinie pionierski program wczesnego wykrywania raka płuc za pomocą tomografii komputerowej klatki piersiowej, dzięki któremu przebadano tysiące pacjentów, szczególnie zagrożonych chorobą nowotworową płuc. Był to pierwszy tego rodzaju program w Polsce.
W 2013 r. został wybrany na Menedżera Rynku Zdrowia w kategorii placówki publiczne za utworzenie od podstaw ośrodka przeszczepiania płuc w Szczecinie, jako drugiego takiego ośrodka w kraju, a także za przeprowadzenie z powodzeniem pierwszej w Szczecinie operacji transplantacji dwóch płuc u pacjenta chorego na mukowiscydozę.
Nosi tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina.
Żonaty, ma dwie córki i trzy wnuczki.
Należy do Platformy Obywatelskiej RP.
Wojciech Konieczny od: 13.11.2019 r. ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ
Beata Małecka-Libera od: 13.11.2019 r. PRZEWODNICZĄCA KOMISJI
Ewa Matecka od: 13.11.2019 r.
Wybrana w Okręgu wyborczym nr 95, Kalisz
Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni Od: 12.11.2019 r.
Senator X kadencji.
Urodziła się 3 listopada 1956 r. w Ostrowie Wielkopolskim.
W 1980 r. ukończyła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z tytułem magistra archeologii.
W latach 1983-2002 była dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim. Do 2006 r. obejmowała stanowisko prezesa Przedsiębiorstwa Imprez Kulturalnych Centrum-Ostrów sp. z o.o. Do 2014 r. pełniła funkcję dyrektora Ostrowskiego Centrum Kultury. W latach 2014-2019 piastowała urząd zastępcy prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
W latach 1990–1994 była radną i członkiem zarządu miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
W latach 2014-2019 przewodniczyła Zespołowi ds. likwidacji barier architektonicznych oraz Radzie Społecznej Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Była wiceprzewodniczącą Rady Pożytku Publicznego w Ostrowie Wielkopolskim ponadto kierowała pracami Komisji rozwiązywania problemów alkoholowych dla Ostrowa Wielkopolskiego.
Do 2019 była wiceprzewodniczącą Komisji Kultury Związku Miast Polskich.
W Senacie X kadencji jest:
– członkiem Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji,
– członkiem Komisji Zdrowia,
– członkiem Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.
Bezpartyjna.
Bogusława Orzechowska od: 13.11.2019 r.
Wybrana z Okręgu wyborczego nr 85, Elbląg
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość Od: 12.11.2019 r.
Senator IX i X kadencji.
Urodziła się 1 lutego 1957 r. w Biesalu.
W 1982 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1987 r. uzyskała specjalizację I stopnia, a w 1998 r. II stopnia z pediatrii.
Od 1982 do 1987 r. pracowała w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie, a w latach 1987-99 w Obwodzie Lecznictwa Kolejowego w tym mieście. Od 1999 r. prowadzi własny gabinet pediatrii i medycyny sportowej. W latach 2000-01 pracowała w Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Miłomłynie. Od 2001 r. jest współwłaścicielką Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w tej miejscowości.
W latach 2010-14 sprawowała mandat radnej Rady Powiatu Ostródzkiego.
W Senacie IX kadencji była zastępcą przewodniczącego Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.
Jest członkinią Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Stowarzyszenia na Rzecz Jakości Opieki Medycznej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Oświacie.
Należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Smykówku.
W Senacie X kadencji jest:
– członkiem Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej,
– członkiem Komisji Zdrowia.
Należy do Prawa i Sprawiedliwości.
Byli członkowie Komisji:
Stanisław Karczewski od: 18.12.2019 r. do: 3.06.2020 r.
Wybrany w Okręgu wyborczym nr 49, Radom
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość Od: 12.11.2019 r.
Senator VI, VII, VIII, IX i X kadencji.
Wicemarszałek Senatu X kadencji – wybrany 12 listopada 2019 r. na 1. posiedzeniu Senatu. Odwołany 13 maja 2020 r. na 10. posiedzeniu.
Marszałek Senatu IX kadencji.
Wicemarszałek Senatu VIII kadencji.
Urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie.
Jest absolwentem warszawskiego XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela. W 1981 r. ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W 1993 r. uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej.
Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego.
W 1989 r. był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w tym mieście.
W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 r. sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
W Senacie VI i VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. Od 2010 r. pełnił funkcję przewodniczącego części senackiej Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
W Senacie X kadencji jest:
– członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.
Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w Komitecie Politycznym i jest członkiem Komisji ds. Etyki. Był szefem sztabu wyborczego PiS w zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2015 r.
Wojciech Skurkiewicz od: 13.11.2019 r. do: 2.07.2020 r.
okręg wyborczy nr 50, Radom
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość Od: 12.11.2019 r.
Senator VII, VIII i X kadencji
Poseł na Sejm VIII kadencji.
Urodził się 5 grudnia 1969 roku w Radomiu.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1994-2004 pracował jako dziennikarz w Katolickim Radiu Radomskim AVE. Od 2004 do 2006 r. był koordynatorem programowym, a następnie szefem redakcji Radia Plus Radom. W latach 2006–2007 pełnił funkcję rzecznika prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie.
W latach 2006-2007 był radnym i przewodniczącym Rady Miasta Radomia.
W 2017 r. wszedł w skład rady programowej Telewizji Polskiej.
5 lutego 2018 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
W VIII kadencji Senatu objął stanowisko przewodniczącego senackiej Komisji Obrony Narodowej.
W Sejmie VIII kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. Był również przewodniczącym podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych.
W Senacie X kadencji jest:
– członkiem Komisji Środowiska.
Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Jest wiceprezesem Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu.
Senacka Komisja Zdrowia przeciwko noweli ustawy o Agencji Badań Medycznych




























































