Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o CMKP. Po przyjętej poprawce ustawa zakłada, że w skład zespołu wybierającego dyrektora wchodzić będzie trzech przedstawicieli ministra zdrowia, dwóch przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej i jeden przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Za przyjęciem ustawy wraz z jedną poprawką zagłosowało 239 posłów z 448 głosujących. Przeciw było 22 posłów. 187 wstrzymało się od głosu.
Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja zmienia sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie – jak dotąd – przez Kolegium Elektorów, składające się z nauczycieli akademickich.
Podczas połączonych prac sejmowej Komisji Edukacji i Nauki i Komisji Zdrowia do projektu wprowadzono w środę poprawkę zakładającą, że w skład zespołu wybierającego dyrektora CMKP wchodziłoby – obok trzech przedstawicieli ministra zdrowia – trzech przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej.
W drugim czytaniu, które odbyło się w piątek, posłowie zgłosili poprawki zakładające rozszerzenie tego składu (w różnym zakresie) o przedstawicieli innych zawodów medycznych, m.in. pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i farmaceutów.
Sejm te poprawki odrzucił. Zgodził się jedynie na przyjęcie jednej – zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską (zgodnie z rekomendacją komisji).
Zakłada ona, że w skład zespołu wybierającego dyrektora CMKP wchodzić będzie trzech przedstawicieli ministra zdrowia, dwóch przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej i jeden przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Nowe przepisy poza tym przewidują m.in. utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. Będzie to możliwe dzięki połączeniu Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Zakładają też m.in., że ujednolicony zostanie proces związany z przeprowadzeniem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.
Zanim projekt trafił do prac Rady Ministrów, sprzeciw wobec zapisom zmieniającym sposób wyboru szefa Centrum zgłosiła sama uczelnia, uznając to za zagrożenie dla jej autonomii.
Podobne stanowisko wyraziło także kilka organizacji, m.in. Stowarzyszenie Rezydentów OZZL. Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy dla Zdrowia w liście do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny zaapelowali o zaprzestanie prac nad tymi zapisami. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oceniło, że proponowane zmiany oznaczają podporządkowanie CMKP resortowi zdrowia, a to „doprowadzi do upolitycznienia organizacji (…), co może mieć negatywne skutki związane z poziomem kształcenia podyplomowego”.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Rezydenci: nie podejmujcie pracy na nowo utworzonych kierunkach lekarskich
MZ chce jednego Centrum Kształcenia Podyplomowego dla wszystkich zawodów medycznych
Źródło: Nauka w Polsce