Możliwość uzyskania wsparcia finansowego z Agencji Badań Medycznych (ABM) nie tylko na badania kliniczne, ale także na eksperymenty badawcze m.in. zakłada nowela ustawy o ABM oraz niektórych innych ustaw, którą w czwartek z poprawkami PiS przyjął Sejm.
Za przyjęciem ustawy z poprawkami PiS głosowało 236 posłów, 193 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
Nowelizację ustawy o Agencji Badań Medycznych (ABM) oraz niektórych innych ustaw przygotował minister zdrowia.
Nowela dotyczy rozszerzenia zakresu zadań Agencji Badań Medycznych o wspieranie działalności innowacyjnej w ochronie zdrowia przez możliwość udzielania dofinansowania na realizację eksperymentów badawczych w rozumieniu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, np. dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19.
ABM będzie miała możliwość doboru właściwego wsparcia merytorycznego na potrzeby realizowanych przez siebie działań. W tym celu – jak wynika z uzasadnienia – wyłączono stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych w odniesieniu do angażowania ekspertów (będących osobami fizycznymi) do oceny wniosków o dofinansowanie oraz innych ocen i opinii dotyczących realizacji zadań Agencji.
Sejm przyjął nowelę tylko z poprawkami PiS. W myśl jednej z nich doprecyzowano, że administratorem systemu zarządzającego TOPSOR jest NFZ. Inna z poprawek dotyczy z kolei refundacji leków. Jak wyjaśniał w czasie prac w komisji wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, prezes NFZ będzie miał możliwość, za zgodą ministra zdrowia, zdecydować się na finasowanie leku, dla którego nie wydano kolejnych decyzji o objęciu refundacją
Posłowie opozycji i Biuro Analiz Sejmowych zwróciło uwagę, że kilka z poprawek nie dotyczy ABM – wykracza poza zakres merytoryczny przedłożenia. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski wytłumaczył w czasie prac komisji, że doprecyzowuje ona pewne zapisy.
Posłowie opozycji (KO i Polska 2050) zgłosili trzy poprawki, jednak nie uzyskały one akceptacji w Sejmie. Poprawka koła Polska 2050 dotyczyła wykreślenia z noweli zmian niedotyczących działalności ABM. Wojciech Maksymowicz (Polska 2050) w czasie prac w komisji zwrócił uwagę na to, że w ustawie o ABM pojawiło się kilka artykułów – w sumie na 9 artykułów – 7 artykułów – nie dotyczących ABM. Przepadła też poprawka KO, która wykreślała możliwość wykorzystania środków z odpisu w kolejnych latach. Jednak ten zapis pozostał w noweli – daje on możliwość przeznaczenia środków finansowych z odpisu na realizację i finansowanie zadań niewykorzystanych w danym roku kalendarzowym na lata następne z przeznaczeniem na cel, na jaki zostały przyznane.
Teraz ustawa trafi do Senatu.
ABM. Są pieniądze na rozbudowę Sieci Badań Klinicznych
ABM: Rekrutacje do badań klinicznych w populacji pediatrycznej
Źródło: Nauka w Polsce