1 lutego rozpocznie się recertyfikacja szpitali, które w 2021 roku otrzymały certyfikat „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Placówki będą oceniane pod względem stosowania standardów, m.in. pracy Zespołu leczenia żywieniowego, dostępu do samej terapii, czy żywieniowego poradnictwa ambulatoryjnego. Do tej pory, we wszystkich 3 edycjach programu wzięło udział 156 szpitali, z których 54 placówki otrzymały certyfikat. Eksperci podkreślają, że powyższe dane jasno wskazują na potrzebę edukacji personelu medycznego w polskich szpitalach, celem podwyższenia jakości żywienia klinicznego dla pacjentów.
Leczenie żywieniowe jest przeznaczone dla osób, które nie mogę się same odżywiać i przyjmować składników pokarmowych w stopniu wystarczającym i polega na dostarczaniu pacjentowi niezbędnych substancji, które uzupełniają lub zastępują tradycyjne posiłki Wprowadzenie terapii w tym zakresie jest szczególnie istotne m.in. dla pacjentów z chorobami nowotworowymi, pacjentów krytycznie chorych, czy po rozległych urazach, , będących w śpiączce, z poparzeniami, a nawet dla wcześniaków. Proces leczenia żywieniowego może odbywać się dojelitowo (przez przewód pokarmowy),pozajelitowo (dożylnie), a także drogą doustną, w formie spożywania odżywek medycznych typu DRINK. Wdrożenie terapii w tym zakresie prowadzi do mniejszej liczby powikłań u pacjentów, a to z kolei skutkuje znaczącym skróceniem ich pobytu w szpitalu.Taka sytuacja bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów leczenia dla placówki.Co więcej, żywienie kliniczne jest w Polsce refundowane. Generuje w ten sposób więcej środków z NFZ oraz daje możliwość wykonywania przez placówki bardziej specjalistycznych procedur i większego kontraktowania, ze względu na zwiększoną liczbę punktów podczas akredytacji.
Rozwój leczenia żywieniowego
Pomimo pozytywnych skutków wdrażania leczenia żywieniowego w polskich szpitalach, jest ono często pomijane w terapii, a jego znacząca rola przekładająca się na efektywność terapii, niestety jest powszechnie bagatelizowana. Brakuje wykwalifikowanego personelu medycznego, odpowiedniego sprzętu, ale także norm i zasad, które dla placówek medycznych mogłyby stanowić punkt wyjścia w rozwoju tego obszaru.
Zauważając ten problem, Program Leczenie przez żywienie oraz towarzystwa żywieniowe w Polsce (Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci) od blisko 4 lat organizują ogólnopolski Program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. W tym roku, chcąc dać więcej czasu na wdrożenie zalecanych standardów, IV edycja ruszy w późniejszym okresie. Natomiast poprzedzać ją będzie recertyfikacja 19 szpitali, które uzyskały certyfikat II edycji programu, i które ponownie zostaną poproszone o poświadczenie prawidłowych standardów leczenia żywieniowego pacjentów w swoich placówkach.
„Cieszy nas rozwój leczenia żywieniowego w wybranych szpitalach w Polsce, jednak to wciąż niewystarczająca ilość. Szpitale Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego stanowią zaledwie 5% wszystkich szpitali w całym kraju. Staramy się poprzez nasz program edukować, szkolić i uświadamiać personel medyczny, ale i całe społeczeństwo o korzyściach terapii żywieniowej. Poprzez program wyłaniamy szpitale, które żywią prawidłowo zgodnie ze standardami wypracowanymi przez naszą Radę Ekspertów. Mimo że w II edycji programu, szpitale uzyskały wysokie oceny, nasi eksperci sprawdzą, czy placówki utrzymują prawidłowe standardy oraz, czy niektóre aspekty, na które zwróciliśmy uwagę zostały poprawione” – komentuje Prezes POLSPEN, dr hab. n. med. Dorota Mańkowska-Wierzbicka.
Certyfikat „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego” obowiązuje przez dwa lata.
Proces recertyfikacji
Po weryfikacji zgłoszenia, szpital zostanie poddany wizycie kontrolnej, podczas której eksperci ocenią prowadzenie terapii żywieniowej w szpitalu. Powołana w ramach programu Rada Ekspertów ocenia m.in. funkcjonowanie Zespołu Leczenia Żywieniowego, dostęp do żywienia pozajelitowego i dojelitowego, proces edukacji pacjenta, na który składa się informowanie o dostępnych metodach żywienia a także funkcjonowanie ambulatoryjnego poradnictwa żywieniowego.
Żywienie ma znaczenie – co jest ważne w diecie pacjenta onkologicznego?
Niedożywienie szpitalne – groźny, niedoceniany problem
Źródło: materiały prasowe