Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta i Jarosław Chmielewski, Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest wzajemne wspieranie się w realizacji ustawowych zadań i podejmowanie wspólnych działań, ukierunkowanych na ochronę praw osób z problemem alkoholowym.
Podpisanie porozumienia o współpracy między RPP a PARPA przewiduje podejmowanie wspólnych działań ukierunkowanych na ochronę praw osób z problemem alkoholowym, w szczególności w zakresie możliwości leczenia, w tym leczenia uzależnień oraz dostępności lecznictwa odwykowego. Ważne jest także podnoszenie świadomości w zakresie programów na rzecz trzeźwości, przeciwdziałania powstawaniu i usuwania następstw nadużywania alkoholu.
– Pacjenci z problemami alkoholowymi często potrzebują również pomocy medycznej. Dlatego bardzo ważna jest współpraca w zakresie podnoszenia świadomości tych osób w zakresie praw pacjenta i dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej – podkreślił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
– Wspólnie chcemy podejmować działania systemowe, edukacyjne i promocyjne dotyczące zagrożeń i obszarów wymagających naprawy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz praw pacjentów – zadeklarował Jarosław Chmielewski, Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Raport RPP: Przestrzeganie praw osób z zaburzeniami psychicznymi w 2020 roku
Ponowny apel RPP o refundację lokalizatorów dla seniorów i osób z zanikami pamięci
Źródło: RPP