Widząc potrzebę kształcenia coraz większej liczby lekarzy w Polsce, życzymy powodzenia w tej trudnej i wymagającej misji. Oferujemy wsparcie i pomoc tam, gdzie okaże się to potrzebne – zadeklarował rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong, odnosząc się do powołania przez UW Wydziału Medycznego.
W środę, po uzyskaniu pozytywnej opinii członków Senatu UW, rektor tej uczelni Alojzy Z. Nowak podpisał zarządzenie o utworzeniu Wydziału Medycznego. Oznacza to, że po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy. Rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim studiów stacjonarnych planowane jest 1 października 2023 r.
Do tej informacji odniósł się rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) prof. Zbigniew Gaciong.
„Widząc potrzebę kształcenia coraz większej liczby lekarzy w Polsce życzymy powodzenia w tej trudnej i wymagającej misji. Wiedząc jak bardzo złożony jest to proces, jak wielowątkowa jest współczesna medycyna, jak różne jej obszary przenikają się i wpływają na siebie oferujemy wsparcie i pomoc tam, gdzie okaże się to potrzebne” – czytamy w wypowiedzi przesłanej PAP.
„Znając potrzeby polskich pacjentów i wyzwania stojące przed systemem opieki zdrowotnej wielokrotnie – podobnie jak inne uczelnie medyczne w Polsce, deklarowaliśmy gotowość przyjmowania większej liczby studentów. Bez zwiększenia finansowania uczelni nie jest to jednak możliwe” – dodał.
Zapewnił, że WUM dba o najwyższe standardy nauczania na wszystkich jego etapach, „a to musi kosztować, szczególnie zajęcia praktyczne w klinikach.”
„Bardzo liczymy na dofinansowanie budowy nowego Centrum Symulacji Medycznych, która właśnie się rozpoczęła. Zakończenie tej inwestycji to wejście na najwyższy światowy poziom edukacji medycznej” – zaznaczył rektor WUM.
W komunikacie przypomniano, że w 2018 r. rektorzy WUM i UW podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia federacji uczelni. W tym samym roku senaty obu uczelni wyraziły poparcie dla tego dokumentu. W 2019 r. senaty pozytywnie zaopiniowały projekt Statutu Federacji UW i WUM. Dokument, zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce, przekazano do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do dalszych uzgodnień. Proces ten nie był jednak kontynuowany przez nowe władze UW – zaznaczono w komunikacie.
WUM jest jedną z najstarszych uczelni medycznych w Polsce. Od ponad 200 lat kształci specjalistów w zakresie nauk medycznych, farmaceutycznych i o zdrowiu. Początki uczelni sięgają 1809 roku, kiedy z inicjatywy lekarzy – Augusta Wolffa, Jacka Dziarkowskiego, Józefa Czekierskiego i Franciszka Brandta – oraz asesora farmacji, Józefa Celińskiego, powstał Wydział Akademicko-Lekarski.
Niedzielski o powołaniu Wydziału Medycznego UW: to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów
Rektor WUM: bliska współpraca z uczelniami medycznymi w Ukrainie jest dla nas priorytetem
Źródło: Nauka w Polsce