Raport „Rak Płuca 2021” został opracowany przez specjalistów z dwóch firm oceny technologii lekowych – HealthQuest oraz HTA Consulting na bazie na zlecenie Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Jego celem jest przegląd terapii zalecanych w wytycznych klinicznych oraz dostępnych w Polsce w leczeniu raka płuca, w tym leków ukierunkowanych molekularnie i immunoterapii stosowanych w I linii.
Raport „Rak Płuca 2021” stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z leczeniem raka płuca w Polsce. Są to m. in.: Co trzeba zrobić, aby w jak najszybszym czasie odwrócić w Polsce stosunek umieralności do zachorowalności na raka płuca? Jak doprowadzić do planowanego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej wzrostu liczby przeżyć 5-letnich? Czy wprowadzenie w pierwszej linii efektywnego leczenia oraz usprawnienie procesu diagnostyki molekularnej mogłoby wpłynąć na wygenerowanie dodatkowych oszczędności dla budżetu państwa?
Przypomnijmy, że rak płuca to zdecydowany lider w czarnych statystykach onkologicznych w Polsce. Jest najczęściej diagnozowanym nowotworem – ponad 21 tys. rocznie, najczęstszą przyczyną zgonów – ponad 23 tys. rocznie, najgorzej rokuje, bo przeżycia 5-letnie wynoszą zaledwie 14,4%, powoduje największą utratę lat życia skorygowanych niesprawnością, a co za tym idzie generuje ogromne koszty związane z niezdolnością do pracy. Czy można powstrzymać niszczycielską siłę tego nowotworu? W ostatnich latach w Polsce wprowadzono finansowanie wielu nowoczesnych terapii, które mogą znacząco wydłużyć życie. Czy to wystarczy, żeby zmienić aktualną sytuację chorych z rakiem płuca?