Pierwsze w tym roku przeszczepienie nerki od żywego dawcy w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM zakończyło się sukcesem. Zabieg miał miejsce 26 stycznia 2021, w 55 rocznicę pierwszej w Polsce udanej transplantacji nerki.
Za operację odpowiedzialny był zespół w składzie prof. Wojciech Lisik (operator), prof. Roman Danielewicz, dr hab. Piotr Domagała (operator), dr hab. Maciej Romanowski oraz pielęgniarki Zofia Przybyszewska i Anna Konczal.
Transplantacja narządu odbyła się w ramach przeszczepu rodzinnego. Dawcą nerki okazał się brat pacjenta cierpiącego na przewlekłą niewydolność nerek.
Przeprowadzona operacja jest kontynuację tradycji i dokonań naukowców związanych z Uczelnią oraz dokonań transplantologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwszy udany przeszczep nerki miał miejsce 26 stycznia 1966 roku. Zabieg wykonali prof. Jan Nielubowicz z zespołem, w skład którego weszli: doc. Bolesław Marzinek, dr Jerzy Szczerbań, dr Waldemar Olszewski, dr Wojciech Rowiński, dr Marek Skośkiewicz oraz anestezjolodzy – dr Bogdan Kamiński, dr Janusz Kącki i dr Jerzy Siedlecki. Operację wykonano w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM).
Pacjentką, u której przeszczepiono nerkę była wówczas 18-letnia Danuta Milewska. Opiekował się nią po operacji zespół prof. Tadeusza Orłowskiego z Kliniki Chorób Wewnętrznych (obecnie Klinika Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych): dr Halina Rymkiewicz, dr Danuta Stryjecka-Rowińska, dr Ewa Kłopotowska, dr Mieczysław Lao i dr Liliana Gradowska.
Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny
Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong: Donacja organów ratuje życie