Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie systemu zarządzającego trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym został właśnie przekazany do konsultacji. Co zawiera i kiedy ma wejść w życie?
Regulacje dotyczące zasad zarządzania obsługą pacjentów w szpitalnych oddziałach ratunkowych mają ujednolicić zarządzanie trybami obsługi pacjentów oczekujących w szpitalnym oddziale ratunkowym, tak by najbardziej potrzebujący pomocy otrzymywali ją jako pierwsi. Ma zwiększyć zarówno komfort pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jak i pozytywnie wpłynąć na efektywność pracy personelu medycznego. Pomóc w tym ma wprowadzenie odpowiedniej infrastruktury technologicznej i sprzętu do jej obsługi. W projekcie rozporządzenia zakłada się, że w oddziale pojawią się m.in.: komputer centralny do pracy ciągłej (24/7), automat biletowy, wyświetlacz centralny, zestaw nagłaśniający i kardiomonitor.
Te rozwiązania pozwolą na rejestrację czasu przybycia pacjenta do SOR, mierzenie czasu jego pobytu (pomiary cząstkowe i całościowe). Umożliwią również segregację medyczną za pomocą elektronicznej Karty Segregacji Medycznej (KSM), przy czym proces segregacji medycznej prowadzony będzie zgodnie z algorytmem Emergency Severity Index (ESI). TOPSOR będzie można obsługiwać zarówno na komputerach stacjonarnych jak i urządzeniach przenośnych i integrować z kardiomonitorem. System będzie przekazywać logi dotyczące zdarzeń w TOPSOR do serwera centralnego TOPSOR oraz odbierać od niego dane oraz komunikować się z systemami zewnętrznymi. Rozporządzenie określa także sposób administrowania TOPSOR, w podziale na zadania wykonywane na poziomie centralnym i lokalnie – w podmiotach leczniczych posiadających SOR-y.