Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia realizacja programu pilotażowego Profilaktyka 40PLUS zostanie przedłużona o pół roku – do 31 grudnia 2022 roku. Wydłużeniu ulegnie także okres ewaluacji programu trwający 3 miesiące od zakończenia etapu realizacji. Po zmianie termin, w którym Narodowy Fundusz Zdrowia dokona oceny wyników programu, zostanie przedłużony do 31 marca 2022 roku.
Jak czytamy w projekcie, celem zmiany jest umożliwienie skorzystania z programu pilotażowego przez jak największą liczbę osób od 40. roku życia. Stan epidemii i związana z nim zmiana stylu życia wpłynęły na ograniczenie aktywności fizycznej oraz na wzrost natężenia stresu, co potęguje ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby cywilizacyjne, takie jak choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne.
Projekt Profilaktyka 40 PLUS został wprowadzony 1 lipca roku 2021. Początkowo miał być realizowany do końca roku 2021, następnie został wydłużony do 30 czerwca 2022. W ramach programu każdy Polak, który ma 40 lat lub więcej, może otrzymać jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. Badania można wykonać w placówce, która jest realizatorem programu. Program przewiduje trzy pakiety badań – oddzielne dla kobiet i mężczyzn oraz pakiet wspólny. Z programu dotychczas nie skorzystało wiele osób. W kwietniu 2022 resort zdrowia zapowiedział zmianę jego formuły. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” opublikowany został na stronie RCL.
1 lipca 2021 ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS”, zniesiono limity do specjalistów
Profilaktyka 40PLUS i co dalej?
Źródło: MZ