W świetle stwierdzenia przez Rzecznika Praw Pacjenta naruszenia praw pacjenta przez dra Zimmera, Wojewoda Dolnośląski odstąpił od powołania go na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa. Decyzję Wojewody przyjęłam z satysfakcją – napisała w mediach społecznościowych minister zdrowia Izabela Leszczyna. Kontrowersje wokół prof. Zimmera nie ustają od lat.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna wpis zamieściła w serwisie twitter/X, gdzie niemal natychmiast pojawiła się lawina komentarzy. Leszczyna zareagowała na krążące w mediach informacje, że prof. Mariusz Zimmer zostanie powołany na stanowisko konsultanta woj. dolnośląskiego w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
Mariusz Józef Zimmer jest lekarzem, ginekologiem, profesorem doktorem habilitowanym nauk medycznych, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, do niedawna pracownikiem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W lutym 2024 roku został zwolniony z pracy w szpitalu w trybie natychmiastowym. Gazeta Wyborcza w artykule „Prof. Zimmer odmówił aborcji, zostanie konsultantem? „Wojewoda dyskredytuje siebie i rząd”” poinformowała, że powodem zwolnienia miało być odmówienie usunięcia ciąży u jednej z pacjentek kwalifikującej się do takiego zabiegu. Z kolei portal interia zdementował te doniesienia przedstawiając zdanie lekarza, że sprawy nie są powiązane, a samo rozwiązanie umowy miało inny przebieg.
Pacjentka zgłosiła się do wrocławskiego szpitala w celu terminacji ciąży. Nie została przyjęta z powodu – jak podawała „Gazeta Wyborcza” – poinformowania w rejestracji oddziału położniczego, że szpital nie wykonuje zabiegów usuwania ciąży. „Przedstawiono pacjentce obecny stan położniczy. Poinformowano o braku możliwości przyjęcia pacjentki na oddział celem usunięcia ciąży (zgodnie z tym co przekazał kierownik kliniki prof. M. Zimmer)” – czytamy w dokumencie ze szpitala. Prof. Mariusz Zimmer w przesłanym do Gazety Wyborczej oświadczeniu zapewnił, że do naruszenia praw pacjentki nie doszło.
24 lutego 2024 r. Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych opublikowało wpis: „Lekarze, którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich”. 4 marca minister zdrowia Izabela Leszczyna napisała: „W świetle stwierdzenia przez Rzecznika Praw Pacjenta naruszenia praw pacjenta przez dra Zimmera, Wojewoda Dolnośląski odstąpił od powołania go na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa. Decyzję Wojewody przyjęłam z satysfakcją„.
Prof. Mariusz Zimmer rekomendację na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa miał otrzymać m.in. od dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Jednak Wojewoda Dolnośląski odstąpił od tej kandydatury.
Szczególnie głośno o prof. Zimmerze było w 2021 roku. W tym roku przeciwnicy prawa do aborcji na billboardach wywieszanych w podwrocławskich miejscowościach atakowali ówczesnego szefa Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Billboardy zawierały hasła: „okrutne zabójstwa dzieci”, „Czy okrutne zabójstwo dziecka to pomoc matce doktorze Zimmer?”. Na billboardach widoczne były zmasakrowane płody. Za atak na profesora odpowiadał wówczas hub radykalnych przeciwników aborcji – Fundacja Pro.
Prof. Mariusz Zimmer po wyroku zakazującym aborcji a ogłoszonym przez Trybunał Julii Przyłębskiej wspierał protesty i wyrażał dezaprobatę dla decyzji organu. Wówczas w Gazecie Wyborczej prof. Mariusz Zimmer mówił: – Świat poszedł do przodu, cała nauka poszła tak do przodu, że została wyodrębniona perinatologia. Ale nagle decyzją grupki ludzi, która uzurpuje sobie prawo do decydowania o losie innych, prowadzi się do ogromnego cierpienia kobiet. Nie boję się takiego stwierdzenia, że ta decyzja może stanowić zagrożenie zdrowia i życia tych pacjentek.
Zimmer pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w kadencji 2019–2021.
Od 1 marca infolinia RPP działa całodobowo
Komitet Bioetyki PAN apeluje o przestrzeganie praw pacjentek ciężarnych