Prof. dr hab. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, został przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Zastąpił na tym stanowisku prof. dra hab. Marcina Gruchałę, który pełnił funkcję przewodniczącego KRAUM w kadencji 2020-2024. KRAUM – Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych – jest dobrowolnym zrzeszeniem polskich akademickich szkół wyższych prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych.
Kim jest prof. Wojciech Załuska?
Prof. Wojciech Załuska reprezentuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Jest rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Polski lekarz, internista i nefrolog, profesor nauk medycznych. W latach 2005-2012 prodziekan II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Akademii Medycznej w Lublinie, a w przez dwie kadencje (2012-2020) dziekan Wydziału Lerskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, rektor UMLub od 2020 r.
Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1992 r., stopień doktora habilitowanego – w 2001 r., a tytuł profesora w 2005 r. Specjalista I i II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, specjalista w zakresie nefrologii, zdrowia publicznego, hipertensjologii oraz transplantologii klinicznej.
Pracę zawodową rozpoczął w 1986 r. w Katedrze i Zakładzie Farmakologii jako asystent stażysta. Rok później podjął pracę w Katedrze i Klinice Nefrologii AM w Lublinie, gdzie pracuje do chwili obecnej. W latach 1999-2003 był kierownikiem Ośrodka Dializoterapii SP ZOZ w Lubartowie, w latach 2003-2018 ordynatorem Oddziału Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Był także kierownikiem medycznym Stacji Gambro Health Care potem Diaverum Polska w Lubartowie oraz Lublinie. Od 2019 r. kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Stypendysta w zagranicznych ośrodkach naukowych, m.in. w Niemczech i USA, gdzie pracował również jako profesor wizytujący oraz wykładowca. Wielokrotny kierownik i wykonawca grantów oraz projektów naukowych Komitetu Badań Naukowych i Narodowego Centrum Nauki, a także koordynator programów naukowych realizowanych we współpracy z Fresenius Medical Care, Bod Homburg, Niemcy.
Rezultaty prowadzonych badań prezentował na kongresach i konferencjach naukowych w kraju i na świecie, m.in. na kongresie Europejskiego Towarzystwa Dializ i Transplantacji, Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Renal Research Institute, Amerykańskiego Towarzystwa Sztucznych Narządów, Niemieckiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Konsultant województwa lubelskiego w dziedzinie hipertensjologii w latach 2004-2009. Od 2009 r. konsultant województwa lubelskiego w dziedzinie nefrologii.
Prof. Wojciech Załuska jest członkiem American Society of Nephrology, European Dialysis and Transplantation Association, Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego oraz Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Członek kolegiów redakcyjnych takich czasopism, jak Nefrologia i Nadciśnienie Tętnicze oraz Poradnik Lekarza Domowego; recenzent prac w renomowanych czasopismach: Nephrology Dialysis and Transplantatiom, Clinical Nephrology, Biomaterials Journal, Haematologica Journal, American Society of Internal Artificial Organs Journal oraz International Journal of Cardiology.
Zasiada w radzie nadzorczej Gulf Medical University, Ajman, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jest przewodniczącym i członkiem Międzynarodowej Komisji Wydziałowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ds. Akredytacji. Realizacji akredytacji. Pełni rolę eksperta w zakresie edukacji medycznej, jest członkiem zespołu wydziałowego w dziedzinie wprowadzania do programu zajęć podstaw symulacji medycznej, a także członkiem Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim.
Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne nagrodami Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz nagrodą zespołową Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Medal Prezydenta Miasta Lublin. W 2016 r. został Ambasadorem Województwa Lubelskiego.
Promotor 9 ukończonych przewodów doktorskich oraz wielu prac magisterskich; recenzent licznych przewodów habilitacyjnych oraz w postępowaniach o nadanie tytułu profesora, a także opiekun specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych oraz nefrologii.
Autor i współautor 170 pełnych publikacji naukowych, w tym ponad 50 w wiodących czasopismach nefrologicznych. Sumaryczny Impact Factor opublikowanych prac wynosi 128.055, KBN-2234.
Czym zajmuje się KRAUM?
KRAUM, czyli Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych jest dobrowolnym zrzeszeniem polskich akademickich szkół wyższych prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych.koordynuje wspólne działania i opracowuje stanowiska rektorów. KRAUM wyraża opinie w sprawach związanych z kształceniem przed i podyplomowym w zakresie nauk medycznych oraz we wszystkich innych sprawach dotyczących społeczności akademickiej publicznych wyższych szkól medycznych. Wśród celów KRAUM najważniejsze to:
- wprowadzenie wspólnego stanowiska rektorów i wyrażania opinii w sprawach związanych z kształceniem przed i podyplomowym w zakresie nauk medycznych oraz we wszystkich innych sprawach dotyczących społeczności akademickiej publicznych wyższych szkól medycznych,
- inspirowanie i koordynowanie współpracy publicznych wyższych szkół medycznych,
- podejmowanie w granicach obowiązującego prawa wszelkich czynności zmierzających do rozwoju wyższego szkolnictwa medycznego oraz nauk medycznych,
- wprowadzenie wspólnego stanowiska rektorów i wyrażanie opinii w sprawach szpitali, dla których organem założycielskim są Uczelnie oraz CMKP,
- reprezentowanie wspólnych interesów, a także podejmowanie działań prowadzących do efektywnej współpracy stowarzyszonych uczelni medycznych w zakresie prowadzonej działalności dydaktycznej, naukowo – badawczej, organizacyjnej,
- występowanie w sprawach dotyczących środowiska uczelni medycznych wobec organów władzy państwowej,
- działanie umożliwiające swobodną wymianę studentów i pracowników uczelni medycznych w kraju i za granicą.
Posiedzenie KRAUM podczas którego dokonano zmiany przewodniczącego odbyło się w dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Sopocie. Organizatorem był Gdański Uniwersytet Medyczny.
KRAUM – co to oznacza, jakie są cele, jaki skład?
Prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – doświadczenie, praktyka
Źródło: KRAUM