Z wielką radością, ale i pokorą informuję, że zostałem wybrany nowym prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To niesamowite wyróżnienie, ale i wielkie wyzwanie i zobowiązanie – napisał prof. Krzysztof Pyrć w jednym z serwisów społecznościowych.
Prof. Krzysztof Pyrć to polski wirusolog i profesor nauk biologicznych. Jest znany z badań nad wirusami, w tym wirusem grypy i innych wirusami oddechowymi. Jego prace koncentrują się na diagnostyce, epidemiologii i terapii wirusowych chorób zakaźnych. Prof. Krzysztof Pyrć pracuje w Małopolskim Centrum Biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest kierownikiem zespołu badawczego, który zajmuje się badaniami nad wirusami i poszukiwaniem nowych terapii przeciwwirusowych. Jego badania obejmują m.in. wirusy układu oddechowego, takie jak koronawirusy i wirus grypy.
Zmiany we władzach Fundacji
Rada Fundacji na rzecz Nauki Polskiej powołała prof. dr. hab. Krzysztofa Pyrcia na stanowisko Prezesa Zarządu FNP. Nowy prezes Fundacji zacznie pełnić tę funkcję od 1 września 2025 r. Powołanie jest następstwem decyzji prof. Macieja Żylicza, obecnego prezesa FNP, o planowanym przejściu na emeryturę i złożeniu w związku z tym rezygnacji z pełnionej funkcji, z dniem 31 sierpnia 2025 r.
Rada FNP powołała nowego prezesa, przyjmując rekomendację Komitetu Poszukującego w składzie: prof. Maciej Żylicz (przewodniczący KP), prof. Leon Gradoń i prof. Andrzej Członkowski (byli przewodniczący Rady FNP). W trakcie procesu rekrutacyjnego rozpoczętego w 2021 r. Komitet Poszukujący, z upoważnienia Rady FNP, przeprowadził działania mające na celu wyłonienie kandydatów na stanowisko Prezesa Zarządu w największym stopniu spełniających wymogi i oczekiwania wobec osób kandydujących na stanowisko prezesa FNP, sformułowane przez Radę. Kryteriami wyboru kandydatów były: posiadanie znaczących i niekwestionowanych osiągnięć naukowych, swobodne poruszanie się w obszarze kilku dyscyplin naukowych, posiadanie niekwestionowanego autorytetu w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym, wykazywanie silnej motywacji do kierowania Zarządem FNP, posiadanie jasnej wizji rozwoju FNP, podlegającej ocenie Rady FNP, wykazywanie się ponadprzeciętnymi umiejętnościami interpersonalnymi, komunikacyjnymi, negocjacyjnymi, uważnego i aktywnego słuchania, rozwiązywania konfliktów, organizowania pracy zespołowej, podejmowania decyzji, delegowania uprawnień, dbałości o dobro wspólne i o wizerunek powierzonej instytucji, posiadanie doświadczenia w ocenie projektów w ramach konkursów grantowych wynikającego z pełnienia w przeszłości funkcji przewodniczącego lub członka panelu ekspertów w agencjach grantowych, w których jakość naukowa jest głównym kryterium oceny projektów, posiadanie doświadczenia menedżerskiego w zarządzaniu dużą organizacją, dysponowanie wiedzą i doświadczeniem w zakresie wprowadzania nowych zasad polityki naukowej w Polsce, UE lub innych krajach o wysokim poziomie badań naukowych, przestrzeganie zasady apolityczności i realizowanie zasady neutralności politycznej.
Kierując się powyższymi wymogami, Komitet Poszukujący rozpatrywał 15 kandydatur, spośród których, po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami, Rada Fundacji wyłoniła prof. Krzysztofa Pyrcia.
Powstał zespół ds. zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi
Kim jest prof. Krzysztof Pyrć?
Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć urodził się w 1979 r. Specjalizuje się w wirusologii. W 2003 r. ukończył studia w zakresie biologii molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Amsterdamskim, a stopień doktora habilitowanego – w 2013 r. na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2019 r. jest profesorem nauk biologicznych. Posiada również wykształcenie kierunkowe w zakresie zarządzania (project manager IPMA; Master of Business Administration MBA, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).
Jest twórcą i kierownikiem Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (od 2018 r.) oraz grupy badawczej Virogenetics. Od podstaw zorganizował w Krakowie zespół badawczy i nowe laboratoria, początkowo w klasie BSL2, a następnie – pierwsze w Polsce badawcze laboratorium BSL3+. Jest nauczycielem akademickim, a także mentorem młodych naukowców – wypromował kilkudziesięciu doktorów, magistrów i licencjatów.
Prof. Pyrć wraz z swoim zespołem prowadzi badania, których celem jest zrozumienie interakcji pomiędzy wirusem a gospodarzem. Zakres badań jest stale rozszerzany i modyfikowany, w odpowiedzi na pojawiające się nowe zagrożenia oraz rozwój technologii. Zespół prof. Pyrcia specjalizuje się w wirusach stanowiących zagrożenie w XXI wieku – koronawirusach, flawiwirusach, alfawirusach czy wirusach grypy. Aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w ludzkim organizmie stworzony został unikalny warsztat badawczy w oparciu o trójwymiarowe hodowle tkankowe, a obecnie trwają prace nad odtworzeniem w laboratorium skomplikowanego ekosystemu ludzkiego organizmu. Dzięki wynikom badań kierowanych przez prof. Pyrcia udało się poznać przebieg procesu zakażenia dla wielu ludzkich i zwierzęcych wirusów, a także doprowadzić do stworzenia nowych substancji o działaniu terapeutycznym.
Prof. Pyrć jest autorem ponad 140 publikacji m.in. w: „Nature Medicine”, „Science Translational Medicine”, „PNAS”, „PloS Pathogens”, „Journal of Virology” czy „Science Signalling”, które były cytowane w literaturze światowej ponad 7000 razy (h=41; WoS). Recenzent i ekspert w instytucjach finansujących naukę w Polsce i na świecie (Horyzont2020, ERC, FNP, NCN i inne). Pełni funkcje doradcze na poziomie Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Zdrowia, a w przeszłości był zaangażowany w ciała doradcze samorządów lokalnych, Ministerstwa Nauki, Premiera i Prezydenta RP.
Kierował licznymi grantami badawczymi, m.in. w ramach programu Horyzont2020, IMI2, European Cooperation in Science and Technology, Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także finansowanymi przez podmioty komercyjne.
W latach 2009–2016 był koordynatorem ds. naukowych programu Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2017 r. jest członkiem Rady Małopolskiego Centrum Biotechnologii. W 2020 r. został powołany do zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”. Jest zastępcą przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN i członkiem rady programowej inicjatywy Nauka przeciw Pandemii. Członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów. Ekspert Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – AOTMiT w zakresie diagnostyki terapii SARS-CoV-2. Obecnie jest członkiem prezydium komitetu Polskiej Akademii Nauk (choroby zakaźne, problemy zdrowotne związane ze zmianami klimatu).
Jest członkiem stowarzyszeń: American Society for Virology (ASV), European Society for Virology (EuSV), Stowarzyszenia Stypendystów POLITYKI, Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego, Polskiego Towarzystwa Biologii Komórki.
Laureat programów Fundacji: START (2008) i POWROTY/HOMING (2008). Zdobywca licznych nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium tygodnika POLITYKA (2008), European Society for Virology Award (2010), Nagrody Ministra Nauki (2020), tytułu Człowieka Roku „Gazety Krakowskiej” (2021), Medalu Mikołaja Kopernika PAN (2021), Nagrody Miasta Krakowa (2021), Medalu Świętego Krzysztofa przyznawanego przez Muzeum Miasta Krakowa (2023), Nagrody za wybitne osiągnięcia w zakresie wynalazczości przyznawanej przez CITTRU (2023). Od 2021 roku jest w czołówce listy najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie „Pulsu Medycyny”.
Prof. Pyrć: to nieprawda, że małpia ospa była w szczepionce AstaraZeneki przeciw Covid-19
Źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej