Prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke będzie Rektorem WUM w kadencji 2024-2028. Głosowanie odbyło się 26 września 2024 r. W wyborach Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2024-2028 (pierwszy termin), w głosowaniu wzieło udział trzech kandydatów: Rafał Krenke, Piotr Pruszczyk oraz Marcin Wojnar.
Trzech pozostałych kandydatów zrezygnowało z udziału w wyborach przed dniem głosowania (kolejno: Bolesław Samoliński, Marek Kuch, Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska).
Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce „wybór rektora jest dokonywany bezwzględną większością głosów”. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów w pierwszym terminie głosowania (26 września 2024 r.), Uczelniana Komisja Wyborcza przeprowadzi ponowne głosowanie w drugim terminie (27 września 2024 r.). W głosowaniu w drugim terminie wezmą udział kandydaci, którzy w pierwszym terminie uzyskali dwa najwyższe wyniki (komunikat nr 23 Uczelnianej Komisji Wyborczej WUM z dnia 12 września 2024 r.).
Głosowanie obyło się w godzinach 7:00-15:00 wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Głos przysługiwał wyłącznie członkom Kolegium Elektorów, wybranym w głosowaniach przeprowadzonych 16-18 września 2024 r.
Prof. Krenke zdobył w głosowaniu 117 głosów, drugi był prof. Marcin Wojnar z wynikiem 45 głosów, a trzeci prof. Piotr Pruszczyk – 37 głosów.
Rekatorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2024-2028 będzie prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke.
Prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke jest znanym specjalistą w dziedzinie pneumonologii. Jego prace koncentrują się na chorobach układu oddechowego, w tym na astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), chorobach śródmiąższowych płuc oraz innych schorzeniach. Prof. Rafał Krenke od 2014 roku jest ordynatorem i kierownikem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Od października 2020 roku jest dziekanem Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pochodzi z Kutna, gdzie w 1981 roku zdał egzamin maturalny z wyróżnieniem. Studia na Akademii Medycznej w Warszawie ukończył w 1987 roku, zdobywając dyplom lekarza medycyny z wyróżnieniem. W 1996 roku obronił pracę doktorską na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie pod tytułem „Wpływ cyklofosfamidu na spowodowane hiperoksją uszkodzenie tkanki płucnej u świnek morskich”, której promotorem była prof. dr hab. bioch. Elżbieta Wałajtys-Rode. W 2012 roku uzyskał habilitację przedstawiając rozprawę habilitacyjną pt. „Ocena czynności układu oddechowego i wskaźników wymiany gazowej u chorych kwalifikowanych do przeszczepienia wątroby”. W 2014 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
Od 2014 roku pełni funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chorób płuc dla województwa mazowieckiego.
Jest członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Towarzystwa Internistów Polskich (zastępca przewodniczącego Oddziału Warszawskiego), Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (członek Zarządu Głównego) oraz European Respiratory Society.
Piotr Nowicki Dyrektorem Instytutu Psychiatrii i Neurologii
Empatia i zaufanie – to podstawa, na której budujemy KOALICJE