Polska Grupa Szpiczakowa przekazała do publiczej wiadomości list do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego będący opinią ekspertów na temat priorytetów w dostępności do terapii chorych na szpiczaka.
Wraz z ekspertami Polskiej Grupy Szpiczakowej wyrażamy uznanie dla Ministerstwa Zdrowia za konsekwentne wprowadzanie do listy refundacyjnej kolejnych nowoczesnych terapii stosowanych o chorych z opornym i nawrotowym szpiczakiem plazmocytowym – czytmy w liście. W liście wspomnino o wprowadzeniu:
-
pomalidomidu w skojarzeniu z deksametazonem (PD),
-
daratumumabu w skojarzeniu z bortezomibem oraz deksametazonem (DVD),
-
karfilzomibu w skojarzeniu z lenalidomidem i deksametazonem (KRD) oraz
-
iksazomibu w połączeniu z deksametazonem i lenalidomidem (IRD)
-
karfilzomibu w połączeniu z deksametazonem (KD).
Jednocześnie eksperci z Polskiej Grupy Szpiczakowej zwrócili uwagę na potrzebę dalszej optymalizacji terapii, w tym głównie w zakresie leczenia pierwszoliniowego, które de facto oparte jest na lekach starszych: Intensywna, nowoczesna terapia pierwszoliniowa stosowana w fazie największej wrażliwości choroby prowadzi do najlepszych i najtrwalszych efektów. Wprowadzenie lenalidomidu dla chorych starszych (RD oraz RVD) oraz możliwość dołączenia daratumumabu do stosowanej obecnie terapii VTD (bortezomib, talidomid oraz deksametazon) dla pacjentów kwalifikowanych do transplantacji autologicznej będzie bardzo pozytywną zmianą rzutującą korzystnie na całą strategię leczenia przeciwszpiczakowego. Terapie te są od kilku lat z powodzeniem stosowane w krajach Unii Europejskiej. Konsekwencją unowocześnienia terapii pierwszoliniowej będzie zmiana strategii leczenia choroby nawrotowej i opornej. Logiczną implikacją będzie konieczność umożliwienia terapii skojarzonej: pomalidomid, bortezomib i deksametazon (PVD) już od drugiej linii dla chorych, u których wcześniej stosowano lenalidomid, co jest zgodne z rekomendacjami polskich oraz międzynarodowych towarzystw naukowych zajmujących się szpiczakiem plazmocytowym – czytamy w liście.
Pod listem podpisali się prof. dr hab. Krzysztof Jamroziak Reprezentant Prezydium Polskiej Grupy Szpiczakowej oraz dr. hab. Dominik Dytfeld Prezes Zarządu Polskiego Komsorcjum Szpiczakowego.
Czy jest szansa na ograniczenie wysokiej śmiertelność wśród chorych z nowotworami krwi na COVID-19?