Paweł Kulka, zastępca Głównego Inspektora Farmaceutycznego stracił stanowisko. W GIF-ie pracował od 1 marca 2023 r. do 13 listopada 2023 r., czyli swoją funkcję sprawował niespełna dziewięć miesięcy.
Paweł Kulka był zastępcą Głównego Inspektora Farmaceutycznego Ewy Krajewskiej. Odpowiadał za pracę Departamentu Nadzoru oraz za wdrażanie strategii Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej na lata 2023-2026.
Przy akcie powołania był obecny Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Główny Inspektor Farmaceutyczny Ewa Krajewska oraz Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Marcin Wójtowicz.
Resort zdrowia potwierdził, że Kulka został odwołany na wniosek Ewy Krajewskiej. Resort nie potwierdził czy zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko zastępcy Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Paweł Kulka jest absolwentem Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukończył również studia podyplomowe na Akademii Leona Koźmińskiego w obszarze badań klinicznych. Jak można przeczytać na stronach gov.pl: Paweł Kulka posiada wieloletnie doświadczenie menedżerskie na rynku aptek w Polsce i za granicą. Ponad pięć lat pracował w Wielkiej Brytanii gdzie ukończył kurs menedżerski w firmie Boots The Chemists jako jeden z pierwszych Polaków. Od tego czasu zajmował różne stanowiska kierownicze oraz uczestniczył we wprowadzaniu opieki farmaceutycznej w podległych sobie aptekach. W Polsce kierował dużymi zespołami oraz uczestniczył w licznych projektach podczas pracy dla polskich i międzynarodowych podmiotów rynku farmaceutycznego.
Podstawą działania Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej jest ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne oraz ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Inspekcja sprawuje nadzór nad:
– warunkami wytwarzania i importu produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych;
– warunkami wytwarzania, importu i dystrybucji substancji czynnej;
– jakością i obrotem produktami leczniczymi, z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych;
– obrotem wyrobami medycznymi z wyłączeniem wyrobów medycznych stosowanych w medycynie weterynaryjnej – w celu zabezpieczenia interesu społecznego w zakresie bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi przy stosowaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, znajdujących się w hurtowniach farmaceutycznych, aptekach, działach farmacji szpitalnej, punktach aptecznych i placówkach obrotu pozaaptecznego.
Zadania Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wykonują:
- Główny Inspektor Farmaceutyczny, jako centralny organ administracji rządowej, przy pomocy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego;
- wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
Zadania Inspekcji Farmaceutycznej (szczegółowo określone w art. 109 prawa farmaceutycznego) to m.in.:
- prowadzenie kontroli, inspekcji oraz sprawowanie nadzoru w zakresie wynikającym z przepisów prawa farmaceutycznego oraz innych ustaw;
- współpraca z samorządem aptekarskim i innymi samorządami w zakresie określonym w ustawach;
- prowadzenie odpowiednich rejestrów m.in. aptek, hurtowni, wytwórców, importerów;
- wydawanie opinii dotyczącej aptek, w których może być odbywany staż;
- sprawowanie nadzoru nad jakością produktów leczniczych będących przedmiotem obrotu;
- przygotowywanie rocznych planów kontroli aptek i hurtowni farmaceutycznych oraz udostępnianie ich w ramach współpracy z Europejską Agencją Leków.
Źródło: gov.pl