Narodowy Program Szczepień został wprowadzony aby zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków. 20 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w Narodowym Programie Szczepień, uwzględniając potrzeby osób przewlekle chorych, w tym pacjentów dializowanych.
Pacjenci dializowani zakwalifikowani zostali do pierwszego etapu szczepień przeciw COVID-19. Stało się tak w wyniku apeli środowiska osób dializowanych, ich opiekunów. Pacjenci leczeni dializami zostali włączeni do pierwszego etapu szczepień przeciw COVID-19 m.in. dzięki temu, że wiele ośrodków również wnioskowało jeszcze w listopadzie 2020 roku o to do Ministerstwa Zdrowia, m.in. sieć stacji dializ DaVita.
Dotychczas osoby z chorobami przewlekłymi, w tym pacjenci dializowani, nie byli zakwalifikowani w ramach Narodowego Programu Szczepień do szczepień przeciw Covid-19. Osoby w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19, mogły otrzymać szczepionkę dopiero w drugim etapie planu szczepień.
Jednak z uwagi na rekomendacje środowiska, szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej oświadczył, że „zgodnie z sugestiami w programie szczepień nastąpiła korekta i w pierwszym etapie szczepień przeciw COVID-19 znajdą się: seniorzy 60+ (podgrupa 1a), osoby z chorobami przewlekłymi, tj. pacjenci dializowani, z chorobami nowotworowymi, po przeszczepach i wentylowani mechanicznie (podgrupa 1b) oraz przedstawiciele służb mundurowych (podgrupa 1c)”.
– Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że pacjenci leczeni nerkozastępczo, dla których wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczny, będą mogli zostać zaszczepieni już w pierwszym etapie planu szczepień – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, dyrektor medyczny DaVita, nefrolog, adiunkt I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodka Dializ UM w Białymstoku.
– Pamiętajmy, że ze względu na specyfikę organizacji leczenia nerkozastępczego pacjenci dializowani są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem i niestety mają wyjątkowo ciężki przebieg choroby. Śmiertelność w Polsce wśród pacjentów dializowanych zakażonych SARS-CoV-2 wynosi nawet 25 proc. Pacjenci chorzy na nerki wymagają zatem szczególnej ochrony. Cieszymy się, że Ministerstwo wzięło pod uwagę nasz apel i tą zmianą wyraziło ogromną troskę o życie i zdrowie pacjentów dializowanych – dodaje dyrektor medyczny.
Pacjenci dializowani czekają w tej chwili – zgodnie z deklaracją ministra Dworczyka – na zmiany w rozporządzeniu dotyczącym szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia pacjentów w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień rozpoczęły się 25 stycznia 2021 roku.
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19
Narodowy Program Szczepień jest projektem Ministerstwa Zdrowia i został powołany w celu zaplanowania działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.
Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:
-
bezpiecznych i skutecznych,
-
w wystarczającej ilości,
-
w najkrótszym czasie,
-
darmowych,
-
dobrowolnych,
-
łatwo dostępnych.