Prezes Agencji Badań Medycznych oraz członkowie Rady Agencji Badań Medycznych wydali oświadczenie w odniesieniu do nieprawdziwych – ich zdaniem – sugestii, jakie zostały sformułowane podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Życia i Zdrowia Polaków w sprawie badań klinicznych prowadzonych w Polsce.
W związku ze stwierdzeniem, jakie padło podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Życia i Zdrowia Polaków, które odbyło się w dniu 8 października 2024 r., jakoby Polska prowadziła badania kliniczne wyłącznie z powodu rzekomej biedy, chcemy jednoznacznie podkreślić, że takie twierdzenia są całkowicie bezpodstawne i wprowadzają w błąd opinię publiczną – czytamy w oświadczeniu.
Autorzy oświadczenia piszą dalej: W tym miejscu chcemy stanowczo podkreślić, że Polska prowadzi badania kliniczne nie z powodu problemów ekonomicznych, lecz dlatego, że szczyci się światowej klasy naukowcami, zaś same badania są naukowo uzasadnione, etycznie odpowiedzialne i konieczne dla postępu medycyny. Nasz kraj ma silną tradycję w zakresie prowadzenia badań naukowych i innowacji medycznych, a badania kliniczne realizowane są zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami.
Badania kliniczne są kluczowym elementem rozwoju nowych terapii i leków, które mogą poprawić zdrowie i jakość życia pacjentów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Prowadzone są w oparciu o dokładne analizy naukowe, rygorystyczne procedury etyczne oraz przede wszystkim z poszanowaniem praw pacjentów. Dla pacjentów z chorobą nowotworową lub chorobami rzadkimi udział w badaniu klinicznym jest często najlepszą opcją na wyleczenie lub przedłużenie życia.
Zalecenia Ministerstwa Zdrowia w zakresie opieki onkologicznej w raku skóry
Co przyniósł kolejny rok doświadczeń z podwójną immunoterapią w raku płuca, nerki i czerniaku