Wariant B.1.1.529 zwany Omicron pojawił się w listopadzie bieżącego roku i jego szybkie rozprzestrzenianie budzi zainteresowanie oraz obawy na całym świecie. Pojawił się również Polsce; opisano dotychczas kilkanaście przypadków jego identyfikacji.
W Innowacyjnym Centrum Medycznym Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu zbadano 96 kolejnych pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 pod względem wystąpienia wariantu Omicron wirusa SARS-CoV-2. Próbki były pobrane od 23 do 25 grudnia tego roku w punkcie pobrań na terenie Instytutu przy ul. Strzeszyńskiej 32 w Poznaniu. W analizowanych metodą RT-PCR 96 próbkach wykryto 6 przypadków zakażeń wariantem Omicron. Dwie z nich pochodziły z Poznania, jedna z gminy Swarzędz, jedna z Tarnowa Podgórnego, jedna z gminy Zalasewo i jeden przypadek zdiagnozowano u obcokrajowca. Ocenia się że częstość zakażeń wariantem Omicron wirusa SARS-CoV-2 w Wielkopolsce to obecnie około 6 %. Autorem badania jest prof. Andrzej Pławski kierownik Innowacyjnego Centrum Medycznego przy Instytucie Genetyki PAN w Poznaniu.
Innowacyjne Centrum Medyczne przy Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu z Laboratorium COVID-19
Instytut Genetyki Człowieka PAN w kwietniu 2020 r. otworzył Laboratorium COVID-19. Większość zespołu zdecydowała się wówczas pracować jako wolontariusze, by walczyć z pandemią. W czerwcu 2021 r. Laboratorium stało się częścią Innowacyjnego Centrum Medycznego. Do tej pory Laboratorium przebadało ponad 80 tys. pacjentów. Wykonuje testy RT-PCR wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz testy antygenowe. Posiada uprawnienia podmiotu leczniczego i wpisane jest na listę Laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia. Od września badanie RT-PCR można wykonać bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza w ramach NFZ. W Laboratorium opracowano test RT-PCR na COVID-19 oraz wprowadzono do diagnostyki pierwszy w Polsce test różnicujący COVID-19 i grypę (złożony patent). Oprócz wykonywanych testów diagnostycznych w Laboratorium analizowana jest budowa i zmienność genomów wirusów SARS-CoV-2, a wyniki wprowadzane są do ogólnoświatowych baz danych. We wrześniu b.r. Innowacyjne Centrum Medyczne wprowadziło pierwszy w Polsce test do oceny komórkowej odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 oraz badanie ilościowe przeciwciał IgG we krwi. Działalność diagnostyczna nie należy do statutowych obowiązków IGC PAN, a jest wyłącznie wyrazem chęci włączenia się w ogólnonarodową walkę z pandemią COVID-19 w zakresie swoich kompetencji. W ramach Innowacyjnego Centrum Medycznego uruchomiona została również pracownia sekwencjonowania genomowego. Wyposażona jest w najnowsze sekwenatory firmy Illumina. Aparatura ta pozwoli na wprowadzenie sekwencyjnej analizy całogenomowej oraz celowane sekwencjonowanie wybranych genów i ich grup. Metody te znajdą zastosowanie w diagnostyce chorób genetycznych oraz w monitorowaniu zmienności wirusa SARS-CoV-2 w populacji polskiej.
ICM przy IGC PAN wykonuje ponad 30% wszystkich testów z NFZ w Poznaniu
IGC o przyszłości leczenia białaczki limfoblastycznej
Źródło: IGCZ