Szczepienia nie dyskwalifikują z oddawania krwi; mało tego – dawcy są zachęcani do szczepień, bo wówczas są po prostu bezpieczniejsi. Należy tylko odczekać odpowiedni czas po szczepieniu. Po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 ten okres zależny jest od tego, jaka szczepionka została zastosowana. Nie wolno oddawać krwi w dniu przyjęcia szczepionki i odradza się donację na dzień przed szczepieniem.
Po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 czy można być dawcą? Czy szczepienia dyskwalifikują do oddawania krwi?
Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą oddawać krew, muszą tylko, o ile nie mają niepożądanych odczynów poszczepiennych, odczekać:
- 48 godzin od podania szczepionki typu mRNA (Comirnaty firmy Pfizera/BioNTech i Moderna),
- 14 dni od podania szczepionki wektorowej (Astra Zeneca) , Ad26.COV2.S (Johnson&Johnson).
- Zdarza się, że po szczepieniu występują odczyny poszczepienne – np. wysypka, gorączka, osłabienie. Wówczas krew można oddać po siedmiu dniach od ustąpienia objawów, jednak nie po krótszym okresie niż dwa tygodnie od szczepienia.
Przypomnijmy, że w krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 – 6 litrów krwi. Najczęściej od osoby ważącej 50 kg można pobrać 450 ml krwi nie częściej niż sześć razy w roku (mężczyźni) i nie częściej niż cztery razy w roku (kobiety). Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni.
Za każdym razem dawca jest badany przed pobraniem krwi. Po pobraniu krew zostaje oddana do analizy – nie może być żadnych wątpliwości, że nie krążą w niej groźne patogeny. Bada się zatem, czy dawca nie jest zakażony np. kiłą, AIDS, żółtaczką typu B lub C. Jeśli tego rodzaju badanie wskaże na istnienie zakażenia, krew jest utylizowana, a dawca zostanie o tym poinformowany.
Jak przygotować się do oddania krwi?
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);
- wyśpij się;
- zjedz lekki posiłek (unikaj tłuszczy pochodzenia zwierzęcego: mleka, masła w dużych ilościach, kiełbasy, pasztetów, śmietany, rosołu, tłustych mięs oraz jajek, orzeszków ziemnych i kremowych ciast);
- ogranicz palenie papierosów;
- nie pij alkoholu;
- nie zgłaszaj się do oddania krwi, jeśli jest przeziębiony.
Co robić po oddaniu krwi
- stosuj się do zaleceń lekarza lub personelu pobierającego krew;
- trzymaj uciśnięte miejsce wkłucia odpowiednio długo (ręka wyprostowana w łokciu), tego dnia nie należy nosić w tej ręce ciężarów. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z powstaniem krwiaka lub zasinienia w miejscu wkłucia;
- pozostań w miejscu oddania krwi przez co najmniej pół godziny;
- unikaj w dniu oddania krwi pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych;
- staraj się nie przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach;
- w przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów; chorobowych należy zawiadomić telefonicznie ośrodek, w którym oddawałeś krew.
2 miliony dawców szpiku w polskim rejestrze – relacja z konferencji [wideo]
Źródło: PAP MediaRoom