Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna zaproponowała na lata 2021-2023 kierunkowe hasło „Access to Diabetes Care”, czyli: Dostęp do opieki diabetologicznej. Świetnie wpisało się ono w potrzeby, wyzwania, ale i sukcesy, jakie były w tych latach udziałem polskiej diabetologii. Dostęp do nowoczesnych leków i systemów monitorowania glikemii sprawił, że pacjenci leczeni są skuteczniej, a ich jakość życia znacząco się poprawiła. Dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaproponowało, aby podczas tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy podsumować zasadnicze zmiany, jakie zaszły w opiece diabetologicznej, ale także zastanowić się, jak zapewnić pacjentowi najlepszą opiekę w perspektywie najbliższych lat. Debata, która tradycyjnie organizowana jest przez PTD na kilka dni przed oficjalną datą Światowego Dnia Cukrzycy – w tym roku 7 listopada – otrzymała tytuł: Cukrzyca: wczesne wykrycie, nowoczesne leczenie.
Światowy Dzień Cukrzycy to inicjatywa Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) oraz WHO. Wydarzenie jest organizowane od ponad 30 lat w dniu 14 listopada, dniu urodzin Sir Frederica Bantinga, który w 1921 r. wraz z Charlesem Bestem odkrył insulinę. Odkrycie Bantinga stanowiło przełom w leczeniu cukrzycy. Od tego czasu medycyna dokonała wielu kolejnych postępów, przekształcając cukrzycę z choroby śmiertelnej w chorobę przewlekłą. Nie zmienia to faktu, że na świecie chorujących na cukrzycę jest obecnie ponad pół miliarda ludzi i liczba ta wciąż rośnie. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna szacuje, że jeśli nie uda się podjąć zdecydowanych kroków, w ciągu najbliższych 25 lat liczba chorujących na cukrzycę przekroczy 700 milionów. W Polsce na cukrzycę, mimo braku dokładnych danych, choruje ponad 3 miliony osób, a do 2030 r. ta liczba wzrośnie o kolejny milion.
Epidemia cukrzycy jest jednym z najważniejszych globalnych wyzwań zdrowotnych. Dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne od 12 lat organizuje także w Polsce obchody Światowego Dnia Cukrzycy, w których uczestniczą eksperci medyczni, organizacje zrzeszające pielęgniarki diabetologiczne, promotorzy zdrowia oraz – co najważniejsze – pacjenci z cukrzycą. Celem tego corocznego wydarzenia jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i decydentów, jak poważnym wyzwaniem – zarówno medycznym, jak i społecznym – jest cukrzyca, ale także podkreślenie roli współpracy i podejmowania skoordynowanych działań obejmujących edukację, profilaktykę oraz skuteczne leczenie, zgodne z wytycznymi ekspertów.
Źródło: materiały prasowe
Światowy Dzień Cukrzycy. Cukrzyca: wczesne wykrycie, nowoczesne leczenie