#Nie pracuj na RAKA – to tytuł kampanii hasztagowej uruchomionej w mediach społecznościowych. Okazją do uruchomienia akcji jest zbliżający się Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony 4 lutego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na raka kolczystokomórkowego skóry. Inicjatorami akcji są organizacje pacjenckie będącymi inicjatorami kampanii RAK UV.
Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day) jest okazją do zwrócenia uwagi na nowotwory złośliwe skóry, z powodu których co roku umiera 2 tys. Polaków. Do najczęstszych złośliwych rodzajów raków skóry należą: rak podstawnokomórkowy skóry oraz rak kolczystokomórkowy skóry. Do rzadszych typów zalicza się m.in. rak neuroendokrynny skóry. Dodatkowo jak wynika z raportu „Rak kolczystokomórkowy w Polsce” eksperci szacują, że po 60 roku życia ponad połowa seniorów zachoruje na raka skóry. Wśród nich około kilku tysięcy będą stanowiły osoby z rakiem kolczystokomórkowym skóry, w tym m.in. rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, rybacy, pracownicy budowlani oraz działkowcy i seniorzy z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, którzy przez całe swoje życie zawodowe na niego „pracowali”.
Nowotwory skóry diagnozuje się za pomocą dermatoskopii i badania histopatologicznego. W diagnostyce stosuje się także mikroskopię RCM, która polega na skanowaniu niewielkiego obszaru skóry za pomocą lasera, działającego w paśmie bliskim podczerwień.
Do akcji można dołączyć na facebooku. Pod linkiem www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=406587723977548 znajduje się specjalna nakładka na zdjęcie profilowe na portalu facebook.
Akcję wspiera również prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, który w krótkiej prezentacji tłumaczy zagrożenia związane z nowotworami skóry, szczególnie zagrożenia związane z rakiem kolczystokomórkowym. – Już teraz raki skóry stanowią 30% wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych a rak kolczystokomórkowy (SCC) jest drugim najczęściej występującym rakiem skóry. Jest to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek nabłonka płaskiego zaliczany do niebarwnikowych nowotworów skóry. Przyczyną jego rozwoju jest nieprawidłowe namnażanie się keratynocytów spowodowane w głównej mierze szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Niestety niska świadomość społeczna na temat raka kolczystokomórkowego skóry, bagatelizowanie zmian, które w początkowym etapie wyglądają jak niegroźne strupki oraz dojrzały wiek chorego powodują, że wielu pacjentów zwłaszcza z małych miejscowości czy obszarów wiejskich diagnozowanych jest w zaawansowanym stadium choroby.