Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. – Dzięki temu żaden pacjent nie zostanie pozbawiony opieki onkologicznej – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.
Rząd zmienił termin przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Zostanie on przesunięty z 1 kwietnia 2024 roku na 1 kwietnia 2025 roku. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał również więcej czasu na rzetelną weryfikację podmiotów, które udzielają świadczeń opieki onkologicznej.
– Przesuwamy termin wejścia w życie części przepisów Krajowej Sieci Onkologicznej. Dzięki temu zachowujemy możliwość korzystania ze wszystkich terapii onkologicznych we wszystkich szpitalach, które dzisiaj tę terapię prowadzą. Nie będzie żadnych ograniczeń – mówił Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał również, że inicjatorką przesunięcia wejścia w życie KSO była minister Izabela Leszczyna, która w ten sposób chciała zabezpieczyć pacjentom dotychczasowe standardy leczenia oraz szansę na pełne wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej.
Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślał, że przyjęte rozwiązania podyktowane są dobrem pacjentów. Bez zmiany przepisów, od 1 kwietnia 2024 roku nawet kilkaset szpitali mogłoby stracić możliwość realizacji świadczeń na rzecz pacjentów onkologicznych.
Zmiana terminu ma pozwolić NFZ na rzetelną weryfikację podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod względem kryteriów warunkujących przynależność danej placówki do określonego poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO. Zmiana terminu ma również zapewnić podmiotom czas niezbędny na przygotowanie zasobów kadrowych, organizacyjnych i ustalenie zasad przepływu informacji pomiędzy nimi.
– Dzięki tej zmianie zapewniamy wsparcie onkologiczne we wszystkich szpitalach w Polsce – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz. – Opieką zostanie objętych szacunkowo 7,5 tysiąca pacjentów z 259 szpitali.
KSO – model zarządzania nad chorymi na raka – dopiero 1 kwietnia 2025 r.
Kilka dni temu, w temacie zmiany wypowiadała się w programie „Tłit” Wirtualnej Polski minister zdrowia Izabela Leszczyna:
Moi poprzednicy wychodzili z założenia, że napisana ustawa zmienia rzeczywistość. Tak niestety nie jest. To, że zapiszemy w ustawie, że powstaje Krajowa Sieć Onkologiczna, że ma trzy poziomy referencyjności (SOLO 1, SOLO 2, SOLO 3), czyli ośrodki najlepsze i wyspecjalizowane, gdzie będą najlepsi chirurdzy onkologiczni, gdzie pacjenci onkologiczni będą mogli dostać najlepszą chemioterapię czy radioterapię – to wszystko są bardzo dobre pomysły wzorujące się na tym co istnieje w zachodniej Europie. I zrobimy to. Problem polega na tym, że sutawa weszła w życie w marcu 2023 r, do jesieni wszyscy o niej zapomnieli, powołano tylko Radę Onkologiczną. Gdybyśmy KSO wprowadzili tak, jak zapisano w ustawie, to około 7 tys. pacjentów wypadłoby poza sieć. Tzn. zostaliby bez opieki – wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Krajowa Sieć Onkologiczna miała zacząć obowiązywać od stycznia 2024 roku, ale przesunięto jej początek o rok, na 1 kwietnia 2025 r.
Źródło: gov.pl
MZ szykuje pilotaż programu kompleksowej opieki nad dziećmi z otyłością
Program pilotażowy Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów