Do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej wprowadzono nowy zakres: Kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego (KON-JG). Pozwoli to na sfinansowanie wielokierunkowej, zintegrowanej opieki nad osobami z nowotworem jelita grubego, zgodnie ze wskazaniami medycznymi oraz indywidualnymi preferencjami pacjentów.
Zarządzenie Nr 95/2021/DSOZ wynika z wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 542), które wprowadza do wykazu świadczeń gwarantowanych nowe świadczenie gwarantowane – Kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego.
W uzasadnieniu czytamy, że „nowotwór złośliwy jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w populacji Polski oraz jest jedną z głównych przyczyn zgonów. W celu zapewnienia należytej jakości i efektywności świadczeń udzielanych pacjentom z nowotworami jelita grubego, na podstawie analizy istniejących rozwiązań we współpracy z ekspertami, opracowano model opieki obejmujący:
- diagnostykę wstępną i pogłębioną realizowaną w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opiekę psychologiczną na etapie diagnostyki oraz świadczenia diagnostyczne wykonywane w warunkach hospitalizacji;postępowanie terapeutyczne realizowane w zakresie leczenia szpitalnego i w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w tym: leczenie chirurgiczne, brachyterapię, teleradioterapię, leczenie systemowe, leczenie żywieniowe dojelitowe i pozajelitowe oraz opiekę psychologiczną;
- monitorowanie stanu zdrowia po zakończonym leczeniu w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz w warunkach hospitalizacji i opiekę psychologiczną na etapie monitorowania.
Przyjęty model świadczeń opieki zdrowotnej ma na celu zapewnienie możliwie najpełniejszej opieki nad pacjentem, poprzez koordynację całego procesu diagnostyczno-leczniczego w celu poprawy jakości leczenia, zwiększenia przeżywalności, podniesienia komfortu życia oraz zagwarantowania możliwie szybkiego powrotu do aktywności zawodowej.”
Źródło: NFZ