Celem kampanii Advantage Hers jest poprawa standardu opieki nad kobietami z tymi przewlekłymi chorobami zapalnymi oraz wyposażenie ich w narzędzia, dzięki którym będą w stanie współdecydować o własnym leczeniu. Kobiety te zmagają się ze szczególnymi wyzwaniami i różnicami w leczeniu zależnymi od płci, takimi jak opóźnienia w diagnostyce niektórych chorób u kobiet,, zwiększone obciążenia fizyczne i psychiczne w porównaniu z mężczyznami chorującymi na te same choroby oraz obawy związane z planowaniem rodziny i ciążą.
Kampania Advantage Hers została zainspirowana osobistymi doświadczeniami Caroline w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zdobywczyni Wielkiego Szlema, duńska tenisistka z polskimi korzeniami usłyszała o diagnozie, będąc u szczytu kariery. Pomimo choroby, nie przestała być aktywna. Dzisiaj wspiera i inspiruje pacjentki z przewlekłymi chorobami zapalnymi, aby uwierzyły, że podobnie jak ona mogą również osiągnąć własne cele osobiste i zawodowe. Ważną misją w tym obszarze jest popieranie dążeń do poprawy standardów opieki na całym świecie oraz zachęcanie kobiet do współdecydowania o własnym leczeniu.
„Poprzez tę podnoszącą świadomość i wzmacniającą pozycję kobiet kampanię, chcę dotrzeć do jak największej liczby pacjentek z przewlekłymi chorobami zapalnymi na całym świecie, aby inspirować i zachęcać kobiety, takie jak ja i zapewniać im jak najwięcej wsparcia oraz informacji. Wspólnie możemy wspierać się w walce z łączącym nas schorzeniem – metodą małych kroków” – mówi Caroline Woźniacki. „Z własnego doświadczenia znam trudności, z jakimi w codziennym życiu zmagają się osoby cierpiące na przewlekłą chorobę, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów i wiem, że uzyskanie szybkiej i dokładnej diagnozy jest często opóźnione. Dlatego, tak bardzo cieszę się, że mogę być częścią kampanii Advantage Hers” – podkreśla.
W ramach kampanii ambasadorka opowiada o życiu z reumatoidalnym zapaleniem stawów na swoich kanałach w mediach społecznościowych, zachęcając do włączenia się do dialogu, poprzez używanie hasztagu #AdvantageHers. Aktualnie spełnia się także jako szczęśliwa żona i matka.
Obok Caroline Woźniacki w konferencji prasowej „AdvantageHers – jak uzyskać przewagę nad przewlekłą chorobą zapalną?” udział wezmą: prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Warszawie oraz zastępca dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, prof. Ewa Mojs, kierownik Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. Irena Walecka – konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitalu Klinicznego MSWiA oraz pacjentki: Jolanta Grygielska – prezes REF Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Reumatyków, Dagmara Samselska, prezes Fundacji Amicus, Violetta Zajk – prezes Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.
Informacje dodatkowe:
Informacje o kampanii Advantage Hers
Advantage Hers to ogólnoświatowa kampania stworzona w celu podkreślenia niespełnionych potrzeb i szczególnych wyzwań, z jakimi zmagają się kobiety żyjące z określoną podgrupą przewlekłych chorób zapalnych, takich jak – reumatoidalne zapalenie stawów, osiowa spondyloartropatia, łuszczycowe zapalenie stawów, czy łuszczyca. Ambasadorka kampanii polskiego pochodzenia – mistrzyni tenisa, zdobywczyni Wielkiego Szlema Caroline Woźniacki – opowiada o swoich doświadczeniach z reumatoidalnym zapaleniem stawów na swoich kanałach w mediach społecznościowych – od początkowych trudności w uzyskaniu diagnozy, poprzez zmiany, które wprowadza w swoim życiu, po cele, jakie sobie wyznacza na przyszłość – by inspirować, zachęcać i wspierać inne kobiety żyjące z tymi chorobami, co pozwoli im odgrywać bardziej aktywną rolę w swoim leczeniu. Więcej informacji można znaleźć na stronie kampanii: AdvantageHers.com.
- Polską edycję kampanii „Jej Przewaga”/„Advantage Hers” zainaugurowały obrady „wirtualnego okrągłego stołu” 10 grudnia 2020 r. O wyzwaniach osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne i możliwościach zmian na lepsze, rozmawiali uczestnicy spotkania – pacjenci, eksperci, politycy i dziennikarze.
- Kolejną inicjatywą w ramach kampanii było wydarzenie online o zasięgu europejskim „EU Roadshow”, które odbyło się 18-21 maja 2021 r. W ciągu 4 dni ambasadorka opowiadała o własnych doświadczeniach z przewlekłą chorobą zapalną. – Dziś mogę inspirować inne osoby, przekazywać kobietom siłę i zapewniać, że sobie poradzą – mówiła. Podczas sesji skierowanej do polskich odbiorców głos zabrali także eksperci medyczni oraz przedstawicielki organizacji pacjenckich.
- Komunikację kampanii w Polsce wspierają m.in.: Fundacja „AMICUS”, Unia Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” i REF Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków.
Zachęcamy polskich pacjentów i osoby, które solidaryzują się z chorymi, do zaangażowania się w kampanię poprzez śledzenie działań Caroline Woźniacki na jej kanałach w mediach społecznościowych (Instagram: @carowozniacki; Twitter: @CaroWozniacki; Facebook: Caroline Wozniacki). Więcej informacji i materiałów dotyczących życia z przewlekłymi chorobami zapalnymi można znaleźć pod adresem AdvantageHers.com, gdzie jest dostępna polska wersja tej strony – https://www.ucb.com/advantage-hers/pl.
Informacje o przewlekłych chorobach zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów
Przewlekły stan zapalny to długotrwały stan – utrzymujący się od kilku miesięcy do kilku lat – w którym układ odpornościowy rozpoznajei i usuwa szkodliwe czynnikivi.Przewlekła choroba zapalna oznacza szeroki i stale ewoluujący zespół schorzeń związanych z przewlekłym stanem zapalnym. Kampania skupia się szczególnie na reumatoidalnym zapaleniu stawów, osiowej spondyloartropatii, łuszczycowym zapaleniu stawów oraz łuszczycy.
- Reumatoidalne zapalenie stawów powoduje ból i sztywność stawów.
- Osiowa spondyloartropatia (w tym zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i nieradiograficzna spondyloartropatia osiowa) powoduje obrzęk stawów krzyżowo-biodrowych lub kręgosłupa, co może prowadzić do bólu i sztywności pleców.
- Łuszczycowe zapalenie stawów powoduje obrzęk, ból, sztywność stawów oraz zmęczenie.
- Łuszczyca powoduje wypukłe, czerwone, łuszczące się zmiany na skórze.
Choroby te mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia stawów, upośledzenia funkcjonowania i zwiększenia ryzyka wystąpienia depresji oraz zaburzeń lękowychv,vi.
Przewlekłe choroby zapalne, takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów, osiowa spondyloartropatia, łuszczycowe zapalenie stawów czy łuszczyca, dotykają ponad 180 milionów ludzi na całym świecie,,, z czego około połowę stanowią kobiety,,. Te przewlekłe schorzenia mogą oznaczać znaczne obciążenie fizyczne i emocjonalne dla zmagających się z nimi osóbi,ii,iii,iv,v. Objawy mogą się od siebie różnić, są to m.in. przewlekły ból, ciągłe zmęczenie, powikłania ze strony układu pokarmowego i częste zakażenia, jak również problemy emocjonalne, takie jak depresja lub zaburzenia lękowe oraz choroby współistniejące, jak cukrzyca i choroby sercavi.
Często pomijanym aspektem tych chorób są szczególne wyzwania i związane z płcią różnice w leczeniu, z jakimi zmagają się kobiety cierpiące na te schorzenia. Przykładowo, niektóre kobiety z określonymi schorzeniami są znacznie później, niż mężczyźni trafnie zdiagnozowane pod kątem ich choroby, co może wpłynąć na wynik ich leczenia. Niektóre przewlekłe choroby zapalne mogą również powodować u kobiet większy ból, stresii i zmęczeniexiv niż u mężczyzn z takimi samymi schorzeniami. Ponadto, kobiety żyjące z tymi przewlekłymi chorobami zapalnymi mogą mieć niepełną wiedzę i różne obawy zdrowotne, np. dotyczące planowania rodziny, a jednocześnie mogą nie czuć się wystarczająco pewnie, by zadać właściwe pytania swojemu lekarzowi prowadzącemu.
Informacje o Caroline Woźniacki
Caroline Woźniacki ma 32 lata i jest byłą duńską zawodową tenisistką, która urodziła się w rodzinie sportowców. Jej ojciec, będący również jej trenerem tenisa, grał w klubach piłkarskich w Polsce i Danii, a jej matka należała do polskiej reprezentacji siatkówki. Caroline zaczęła grać w tenisa w wieku 9 lat, a jej kariera zawodowa zaczęła się od wyjazdu w trasę World Tennis Association (WTA), gdy miała 15 lat. Rok później doszła do finału w grze pojedynczej juniorów na turnieju Australian Open.
Caroline była u szczytu swojej kariery, gdy w 2018 roku zdiagnozowano u niej reumatoidalne zapalenie stawów. Jest zdobywczynią Wielkiego Szlema i jedną z najlepszych tenisistek na świecie, która postanowiła wystąpić w roli rzecznika pacjentów, dzieląc się ze światem własnymi doświadczeniami radzenia sobie z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Po zakończeniu kariery sportowej w styczniu 2020 roku, Caroline postanowiła skupić się na innych rzeczach, w tym na rozwijaniu badań i wspieraniu kobiet zmagających się z przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów, osiowa spondyloartropatia, łuszczycowe zapalenie stawów oraz łuszczyca. Dziś jest również spełnioną matką i żoną.
Źródło: materiały prasowe