Program Profilaktyki i Opieki Onkologicznej to skoordynowana opieka onkologiczna oraz internetowa encyklopedia wiedzy o nowotworach. Program pozwala zapobiegać chorobie nowotworowej, a w momencie jej pojawienia się – niezwłocznie podjąć kompleksowe leczenie.
Program stworzony przez Medicover opiera się na ośmiu filarach, którymi są: dostęp do wiedzy, profilaktyka i badania przesiewowe, badania oparte na DNA, opieka Onko-Medi-Cover, diagnostyka objawów, leczenie nowotworów, wsparcie psychologiczne oraz opieka po leczeniu. Osoby poszukujące informacji o nowotworach mogą skorzystać z bazy materiałów edukacyjnych dotyczących wykrywania raka, jego najczęstszych objawów, diagnostyki oraz mechanizmów powstawania.
Zainteresowani mogą zapoznać się z zasadami profilaktyki nowotworowej i dowiedzieć się, jak zapobiec chorobom nowotworowym, dlaczego należy wykonywać regularne badania przesiewowe, a także jak zahamować postęp już istniejącej choroby.
Postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia to ogromna zmiana w życiu pacjenta, dlatego tak ważne jest, aby otrzymał on prawidłową i kompleksową opiekę na każdym etapie choroby. Onko-Medi-Cover oferuje skoordynowaną opiekę nad pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej. Głównym celem tego programu jest poprawa jakości opieki oraz usprawnienie procesu diagnostyki i leczenia pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej. Medicover oferuje opiekę skoordynowaną, co przyspiesza proces diagnostyczny i leczenie, a także wskazuje placówki referencyjne w sektorze publicznym, które opiekują się chorymi onkologicznymi.
Onko-Medi-Cover oferuje skoordynowaną opiekę nad pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby nowotworowej.
Każdemu pacjentowi przystępującemu do programu zostaje przydzielony koordynator, który wspiera go w procesie diagnozowania i leczenia. Koordynator Onko-Medi-Cover to osoba medyczna, najczęściej pielęgniarka/pielęgniarz, która:
- koordynuje badania i konsultacje lekarskie potrzebne do postawienia ostatecznego rozpoznania;
- wspiera i instruuje pacjenta, w jaki sposób i gdzie może otrzymać kartę DiLO w ramach NFZ;
- kieruje chorego do placówki POZ, w której lekarz prowadzący może założyć kartę DiLO;
- wskazuje listę placówek referencyjnych specjalizujących się w leczeniu konkretnych typów nowotworów;
- organizuje wizyty u psychologa dostępne w ramach abonamentu lub z możliwością wykupienia konsultacji (jeżeli nie ma ich w abonamencie) dla pacjentów wymagających tego typu wsparcia.
Pomoc psychoonkologiczna to indywidualna terapia psychoonkologiczna, rodzinna i grupowa, trening uważności. Pacjenci otrzymają wsparcie dla siebie i swojej rodziny zarówno w trakcie choroby, jak i po wyleczeniu.
„Osobie, która poważnie zachorowała, trudno spojrzeć na tę sytuację z dystansu. Reakcja na wiadomość o chorobie nowotworowe to sprawa bardzo indywidualna, ale dla większości chorych to bardzo trudny moment. Emocje, takie jak strach czy złość, są jak najbardziej zrozumiałe i wymagają przepracowania. Wsparcie psychologiczne jest jednym z kluczowych aspektów leczenia i dlatego powinno być stałym elementem terapii na każdym jej etapie” – zauważa Beata Wojciechowska, kierownik Zespołu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Medicover w Polsce.
Ogromne znaczenie – od momentu otrzymania diagnozy, przez cały proces trwania choroby – ma również wsparcie emocjonalne ze strony bliskich.
W ramach programu chorzy oraz ich bliscy mają dostęp do zbioru wskazówek i narzędzi pomagających oswoić się z myślą o nowotworze, a także informacji, gdzie szukać pomocy psychologicznej.
Kolejnym nieodłącznym elementem Programu Profilaktyki i Opieki Onkologicznej jest opieka po leczeniu. „Po zakończonej terapii pacjent powinien dostosować swój tryb życia do zaleceń wydanych przez lekarza, nie nadwyrężać ani nie przeciążać organizmu i psychiki. Zalecenia obejmują przede wszystkim: ćwiczenia fizyczne, zbilansowaną dietę, utrzymywanie odpowiedniego BMI, higienę snu, zmniejszenie stresu i zaprzestanie stosowania używek. Najważniejsze jednak, żeby zdrowy tryb życia wprowadzać małymi krokami i nie frustrować się, jeżeli na początku nie na wszystko starcza siły” – wyjaśnia Beata Wojciechowska.
Michał Dzięgielewski: pacjent ma nie tylko prawa, ale również obowiązki
Paweł Koczkodaj: mammografia kluczowym badaniem w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi