Pandemia koronawirusa znacznie przyspieszyła transformację cyfrową, ale nadmierna ekspozycja oczu na promieniowanie z ekranów komputerów i urządzeń mobilnych ma swoje zdrowotne konsekwencje. Eksperci coraz częściej mówią o „cyfrowym zmęczeniu wzroku”, a wręcz epidemii krótkowzroczności – szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
– Co czwarta wizyta dzieci u okulisty kończy się zdiagnozowaniem wady wzroku. Analizując okres od stycznia do kwietnia 2021, widzimy, że wskaźnik wykrytych przypadków krótkowzroczności w stosunku do liczby wszystkich wykrytych wad to ok. 40 procent. Po raz pierwszy obserwujemy tak wysoki współczynnik występowania krótkowzroczności u dzieci i młodzieży – podaje Sylwia Kijewska, optometrystka Medicover Optyk.
– Równolegle do rosnącej liczby przypadków krótkowzroczności u młodych pacjentów, Medicover Optyk podaje najnowsze dane związane z rosnącą liczbą wizyt u okulisty lub optometrysty wśród dzieci i młodzieży. Od 2018 roku liczba realizowanych wizyt okulistycznych u pacjentów w wieku 7-18 w całej Polsce wzrosła o 40 proc. Biorąc pod uwagę czas jaki spędza dziś młodzież przed komputerem, jak najbardziej wskazane są regularne wizyty kontrolne u optometrysty. Przynajmniej raz na 12 miesięcy zaleca się wykonanie badania wzroku – dodaje.
– Oprócz umawiania regularnych wizyt, których celem jest badanie wzroku, połączone niekiedy z doborem korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych, warto umacniać zdrowe nawyki dziecka w zakresie higieny pracy, o czym przypominają pediatrzy. Jak kończy się lekcja, czy dłuższa praca przy komputerze, czy innym ekranie, powinno się skierować uwagę dziecka na coś innego – zachęcić, przykładowo, do patrzenia w dal – rekomenduje Alicja Sapała-Smoczyńska, pediatra, Dyrektor Medyczny centrum Medicover-Jerozolimskie.
– W pracy z urządzeniami emitującymi światło niebieskie kluczowe są przerwy. Co pół godziny dziecko powinno mieć możliwość oderwania oczu od ekranu i zmiany pozycji pracy. Takie przerwy są z pożytkiem nie tylko dla oczu, ale i całego organizmu młodego człowieka – dodaje.
Medicover Optyk prowadzi w Polsce 12 salonów optycznych. Każdy z salonów posiada wydzielony i profesjonalnie wyposażony gabinet optometryczny, w którym przeprowadzane są kompleksowe badanie wzroku z udziałem dyplomowanych optometrystów, specjalizujących się w doborze korekcji.