Mateusz Jankowski, urodzony 16 grudnia 1992 r. został najmłodszym w Polsce profesorem nauk medycznych. Profesurę otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 27 czerwca 2024 r. w wieku 31 lat.
Mateusz Jankowski to polski lekarz, specjalista zdrowia publicznego, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk medycznych, profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Mateusz Jankowski jst absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, studia ukończył w roku 2017. Z kolei stopień doktora nauk medycznych uzyskał już rok poźniej, w 2018 r, w macierzystej uczelni na podstawie rozprawy pt. Częstość i nawyki palenia papierosów tradycyjnych i e-papierosów oraz związane z tym ostre efekty narażenia w populacji studentów. W 2021 w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego na podstawie osiągnięcia naukowego pt. Wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne w polskiej populacji – częstość stosowania, bierne narażenie na substancje toksyczne oraz metody prewencji uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2021 profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, kierownik Zakładu Zdrowia Populacyjnego.
Mateusz Jankowski odbył także staże naukowe w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. W latach 2019-2022 był naukowcem wizytującym w Harvard T.H. Chan School of Public Health. Jest członkiem międzynarodowych i polskich towarzystw naukowych, w tym m.in. European Respiratory Society, International Epidemiological Association i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (Sekcja Antytytoniowa kadencji 2022-2026).
Działania Sekcji Antytytoniowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc obejmują:
– epidemiologiczną ocenę częstości palenia wyrobów tytoniowych w Polsce;
– analizę postaw Polaków wobec użytkowania wyrobów tytoniowych, w tym papierosów elektronicznych (e-papierosów) i nowatorskich wyrobów tytoniowych;
– monitorowanie rynku wyrobów tytoniowych w Polsce;
– identyfikację potencjalnych zagrożeń dla polityki antytytoniowej, wynikających z wprowadzenia papierosów elektronicznych (e-papierosów) i nowatorskich wyrobów tytoniowych;
– ocenę zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia wyrobów tytoniowych;
– realizację badań naukowych w zakresie skutków zdrowotnych, wynikających z czynnego i biernego użytkowania papierosów elektronicznych (e-papierosów) i nowatorskich wyrobów tytoniowych;
– edukację środowiska medycznego w zakresie profilaktyki, rozpoznawania i leczenia chorób odtytoniowych;
– realizacja działalności szkoleniowej w zakresie leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu;
– prowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnych dotyczących skutków zdrowotnych palenia wyrobów tytoniowych;
– wspieranie organów administracji publicznej w zakresie realizacji działań antytytoniowych.
Autor ponad 70 publikacji naukowych z zakresu zdrowia publicznego i epidemiologii, w tym dotyczących używania wyrobów tytoniowych, szczepień ochronnych i nowotworów.
Nastolatek kupuje e-papierosy. Zakaz sprzedaży tylko na papierze
Wzrost sprzedaży jednorazowych, smakowych e-papierosów w Polsce poważnym wyzwaniem zdrowotnym