Ministerstwo Zdrowia opublikowało obowiązującą listę technologii o wysokim poziomie innowacyjności. Wykaz technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności przygotowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Na liście znalazły się m.in.: mezylan dabrafenibu, mezylan dabrafenibu, iwosydenib.
Na podstawie art. 40a ust. 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 826, z późn. zm.) po zasięgnięciu opinii Rady Przejrzystości, Konsultantów Krajowych oraz Rzecznika Praw Pacjenta Minister Zdrowia publikuje aktualnie obowiązującą listę technologii o wysokim poziomie innowacyjności na podstawie wykazu technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności przygotowanego przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji:
- mezylan dabrafenibu – w skojarzeniu z trametynibem w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku 1 roku i starszych z glejakiem o wysokim stopniu złośliwości (ang. high-grade glioma, HGG) z mutacją BRAF V600E, którzy otrzymali wcześniej przynajmniej jeden cykl leczenia radioterapią i (lub) chemioterapią;
- mezylan dabrafenibu – w skojarzeniu z trametynibem w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku 1 roku i starszych z glejakiem o niskim stopniu złośliwości (ang. lowgrade glioma, LGG) z mutacją BRAF V600E, którzy wymagają terapii systemowej;
- iwosydenib – w skojarzeniu z azacytydyną w leczeniu dorosłych pacjentów z nowo rozpoznaną ostrą białaczką szpikową (ang. acute amyeloid leukaemia, AML) z mutacją w genie kodującym dehydrogenazę izocytrynianu 1 (IDH1) R132, którzy nie są zakwalifikowani, aby otrzymać standardową chemioterapię indukcyjną.
Szczegółowy opis technologii lekowych obejmujący kryteria włączenia do leczenia, dawkowanie leków, monitorowanie leczenia i zakres przekazywania informacji sprawozdawczo-rozliczeniowych przedstawiony jest w postaci opisów programów lekowych – przedstawiamy poniżej.
Minister Zdrowia informuje niniejszym podmioty odpowiedzialne, których technologie lekowe znajdują się na powyższej liście, o możliwości składania poprzez system SOLR wniosków, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 1b ustawy o refundacji.
LECZENIE CHORYCH NA OSTRĄ BIAŁACZKĘ SZPIKOWĄ (ICD-10: C92.0):
LECZENIE DZIECI I MŁODZIEŻY CHORYCH NA GLEJAKA O WYSOKIM STOPNIU ZŁOŚLIWOŚCI (ICD-10: C71):
LECZENIE DZIECI I MŁODZIEŻY CHORYCH NA GLEJAKA O NISKIM STOPNIU ZŁOŚLIWOŚCI (ICD-10: C71)
AOTMiT: pierwszy wykaz leków kardiologicznych bez wniosków refundacyjnych
Dostęp pacjenta do nowych technologii lekowych
Źródło: MZ