Zaktualizowaną listę leków na wypadek katastrofy nuklearnej, zagrożenia radiologicznego i jądrowego opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Lista leków powinna być gromadzona i zarządzana przez państwa i gotowa do wykorzystania na wypadek nagłej potrzeby. Jakie leki znalazły się na liście zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia? Zapasy te obejmują leki, które zapobiegają lub zmniejszają narażenie na promieniowanie lub leczą urazy po wystąpieniu narażenia. Są to m.in. jod i cytokina.
WHO aktualizuje listę leków o krytycznym znaczeniu dla sytuacji zagrożenia radiologicznego i nuklearnego
„W sytuacjach zagrożenia promieniowaniem ludzie mogą być narażeni na promieniowanie w dawkach od nieznacznych do zagrażających życiu. Rządy muszą udostępnić leczenie tym, którzy go potrzebują – szybko” – mówi dr Maria Neira, p.o. zastępcy dyrektora generalnego WHO. „Ważne jest, aby rządy były przygotowane do ochrony zdrowia populacji i natychmiastowego reagowania na sytuacje kryzysowe. Obejmuje to posiadanie gotowych zapasów leków ratujących życie, które zmniejszą ryzyko i leczą urazy spowodowane promieniowaniem”.
Nowa rekomendowana lista leków na wypadek katastrofy nuklearnej, zagrożenia radiologicznego i jądrowego zastąpiła dotychczas obowiązujący raport WHO dotyczący rozwoju krajowych zapasów na wypadek sytuacji radiacyjnych. Dotychczasowa publikacja powstała w 2007 roku. Specjaliści, autorzy nowej wersji raportu wzięli pod uwagę nowe substancje, które powstały dzięki rozwojowi medycyny w ostatnich latach. W raporcie przeanalizowano także główne elementy potrzebne do opracowania, utrzymania i zarządzania zasobami medycznymi na wypadek zagrożenia promieniowaniem.
ZOBACZ: Przełomowa szczepionka przeciw malarii zatwierdzona przez WHO
Jakie leki znalazły się na liście zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia?
Publikacja WHO zawiera przegląd wybranych nowych technologii i preparatów leków, w tym potencjalne zmiany przeznaczenia produktów wcześniej zatwierdzonych do innych wskazań. Na liście leków WHO z rekomendacją gromadzenia na wypadek katastrofy nuklearnej i zagrożenia radiologicznego znalazły się m.in preparaty zawierające stabilny jod, błękit pruski (stosowany w przypadku zatrucia metalami ciężkimi np. talem i cezem), cytokinę (stosowaną w leczeniu choroby popromiennej). Ponadto warto zaopatrzyć magazyny w zapasy leków przeciwbiegunkowych, przeciwwymiotnych oraz przeciwinfekcyjnych.
Typowy zapas na wypadek zagrożenia promieniowaniem będzie obejmował następujące leki:
- Jod stabilny, podawany w celu zapobiegania lub zmniejszania narażenia tarczycy na jod radioaktywny;
- środki dekorporujące piasek chelatujący (błękit pruski stosowany w celu usunięcia radioaktywnego cezu z organizmu oraz wapń-/cynk-DTPA stosowany w leczeniu skażenia wewnętrznego radionuklidami transuranowymi);
- Cytokiny stosowane w celu złagodzenia uszkodzeń szpiku kostnego, w przypadku ostrego zespołu popromiennego (ARS); oraz
- Inne leki stosowane w leczeniu wymiotów, biegunki i zakażeń.
„WHO zapewnia krajom doradztwo i wytyczne w zakresie gotowości zdrowia publicznego i reagowania na sytuacje kryzysowe związane z promieniowaniem, w tym w zakresie tworzenia zapasów. W sytuacjach zagrożenia zdrowia WHO może pomagać w zamawianiu lub udostępnianiu państwom materiałów medycznych” – poinformowano.
W raporcie WHO przeanalizowano rolę krajowych organów ds. zdrowia w tworzeniu zapasów, a także rolę samej Światowej Organizacji Zdrowia. „Jako wiodąca międzynarodowa organizacja zajmująca się zdrowiem publicznym, mająca zarówno uprawnienia, jak i obowiązek udzielania pomocy w nagłych wypadkach zdrowotnych, WHO udziela krajom porad i wskazówek dotyczących gotowości w zakresie zdrowia publicznego i reagowania na zagrożenia związane z promieniowaniem, w tym rozwoju zapasów. W nagłych przypadkach zdrowotnych WHO może pomóc w pozyskiwaniu lub udostępnianiu środków medycznych między krajami”.
Na koniec w publikacji podano przykłady praktyk tworzenia i zarządzania zapasami krajowymi w wybranych krajach, a mianowicie w Argentynie, Brazylii, Francji, Niemczech, Japonii, Republice Korei, Federacji Rosyjskiej i USA.
Źródło: Polsat news, www.who.int
Problemy po covidzie – nowe dane WHO
Palenie tytoniu – skuteczny zabójca ludzi i środowiska naturalnego