Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych opublikowało swoje stanowisko, dotyczące projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia polityki publicznej pt. „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.”
Diagności podkreślają w nim, że diagnostyka laboratoryjna pełni kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, co pokazuje trwająca epidemia COVID-19. W opinii Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych proponowana przez Radę Ministrów polityka publiczna w projekcie uchwały pt. „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.” niestety marginalizuje ten obszar.
KIDL przypomina też, że już 2017 roku Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie o dostępności i finansowaniu diagnostyki laboratoryjnej w Polsce uznała, że badania laboratoryjne są najtańszym i najłatwiej dostępnym źródłem informacji medycznej. Tymczasem nakłady ponoszone w Polsce na ten cel są wielokrotnie niższe niż w krajach wysokorozwiniętych. W kraju wykonuje się za mało badań laboratoryjnych w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, a ograniczenie dostępu do nich wynika m.in. ze sposobu finansowania. Niewykonanie badań laboratoryjnych we wczesnym stadium choroby, powoduje, że wraz z jej zaawansowaniem rosną koszty leczenia pacjenta.
NIK zwrócił również uwagę, że nie stworzono rejestru i wyceny badań laboratoryjnych oraz powszechnie obowiązującego systemu licencjonowania medycznych laboratoriów diagnostycznych, powiązanego z oceną jakości badań. Wspomniany powyżej problem miało rozwiązać postulowanie przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych uchwalenie ustawy o medycynie laboratoryjnej. Niestety ustawodawca nie zdecydował się na przyjęcie nowych przepisów tylko kontynuuje dotychczasową politykę zdrowotną w ramach której powielane są błędy wskazane 4 lata temu w raporcie NIK.
KIDL zwraca też uwagę, że problemy kadrowe w ochronie zdrowia nie omijają diagnostów, a budząca powszechny sprzeciw nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia spowoduje odpływ dobrze wykształconych specjalistów i odstręczy chętnych od tego zawodu.
W związku z powyższym Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych postuluje, aby przedmiotowy dokument zawierał również program zmian w zakresie zabezpieczenia prawidłowej liczby diagnostów laboratoryjnych oraz strategii i planów rozwoju medycyny laboratoryjnej w Polsce, tak w sferze deklaracji, jak i konkretnych rozwiązań legislacyjnych.
Wynik morfologii w kilka minut? Polacy opracowują innowacyjne urządzenie do badania krwi
Blue Box z 95. procentową skutecznością „wywącha” raka piersi