Kierunki rozwoju farmakologii w chorobie otyłościowej – przyszłość farmakoterapii – to wykład wygłoszony podczas konferencji Choroba Otyłościowa, który prezentujemy dzięki uprzejmości Health Project Management. Autorem wykładu jest prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, Katedra i Zakład Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
Następstwem otyłości może być ponad 200 różnych powikłań. Wkrótce chorzy na nie mogą zablokować system ochrony zdrowia, bo liczba osób z nadwagą i otyłością rośnie. Przyczyniła się do tego m.in. pandemia. Szacuje się, że z powodu otyłości życie przeciętnego Polaka w r. 2050 będzie o prawie cztery lata krótsze niż obecnie.
W Europie zarejestrowane są obecnie trzy leki do terapii otyłości. Spośród nich orlistat i liraglutyd nie tylko zmniejszają masę ciała, ale też chronią przed rozwojem cukrzycy, a liraglutyd działa kardioprotekcyjnie. Chroni też przed innymi powikłaniami otyłości, jak np. bezdech senny.
Naukowcy z Wrocławia badają zapachy regulujące apetyt