Branża transportowa od lat boryka się z niedoborem kierowców – Barometr Zawodów 2022 klasyfikuje ich jako zawód trwale deficytowy. Co więcej, jak podaje International Road Transport Union (IRU) zbyt mała liczba kierowców to problem w całej w Euroazji, gdzie nieobsadzonych stanowisk bywało nawet 20%. Trudna sytuacja pogłębiła się jeszcze bardziej w wyniku wojny w Ukrainie.
- Profesjonalnych kierowców stale brakuje, więc pracodawcom zależy na utrzymaniu ich w dobrym zdrowiu.
- Do najważniejszych dla kierowców specjalistów czeka się w ramach NFZ miesiącami – od 3 do 9 miesięcy. Dlatego kluczowe świadczenia powinna uwzględniać medycyna pracy.
- Pracodawcy zapewniają kierowcom też dostęp do opieki prywatnej, ponieważ nie wszystkie schorzenia kierowców są klasyfikowane jako choroby zawodowe, np. wady postawy.
– Dodatkowy problem to ciężki charakter pracy, przyczyniający się do wielu dolegliwości zdrowotnych, skutkujących absencją chorobową czy koniecznością zmiany pracy przez doświadczonych kierowców. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę i przywiązują coraz większą wagę do wyboru świadczeń profilaktycznych oferowanych pracownikom w ramach medycyny pracy oraz benefitów pozapłacowych. Po to, aby zapewnić kierowcom jak najlepsze warunki pracy i utrzymać ich w dobrym zdrowiu – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia
Postępowanie menedżerów branży transportowej wynika również z innego, prozaicznego powodu – czas oczekiwania na realizację świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ, z których kierowcy korzystaliby samodzielnie, bez pomocy pracodawcy, nadal pozostawia wiele do życzenia.
Jak długo kierowcy czekają na pomoc, gdy idą do NFZ?
Według danych barometru WHC z września 2021 r. do poradni specjalistycznych odpowiadających za leczenie chorób diagnozowanych najczęściej u kierowców czeka się miesiącami. Oto specjaliści, których konsultacje są kluczowe w diagnostyce chorób zawodowych kierowców i innych dolegliwości wynikających z charakteru pracy. Ile się do nich czeka?
- Neurochirurdzy – średni czas oczekiwanie na wizytę w ramach podstawowej opieki zdrowotnej to 9,6 miesięcy.
- Kardiolodzy (5,7 mies.)
- Okuliści (4,4 mies.)
- Ortopedzi (3,5 mies.)
- Reumatolodzy (3,4 mies.);
- Neurolodzy (2,9 mies.)
Jak widać, trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Problemy zdrowotne kierowców
Zawodowi kierowcy narażeni są na szereg negatywnych czynników, zostawiających ślad na ich zdrowiu. Należą do nich szczególnie: długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, a także długotrwały wysiłek fizyczny. Innymi szkodliwymi czynnikami są też spaliny, hałas, stres czy wibracje. Czynników można wymienić jeszcze więcej, a ich nagromadzenie prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób zawodowych.
Do najczęstszych dolegliwości, z którymi zmagają się kierowcy, zaliczamy choroby układu kostno-stawowego, układu krążenia oraz układu nerwowego. Coraz częściej uskarżają się także na problemy ze wzrokiem i słuchem, wynikającymi z długotrwałego skupiania wzroku w jednym punkcie i nieprzerwanego przebywania w hałasie. Jednak nie wszystkie te problemy klasyfikuje się jako schorzenia zawodowe. Jako takich nie kwalifikuje się np. problemów kardiologicznych oraz nabytych wad postawy.
– Choć wady postawy stopniowo uznaje się za chorobę cywilizacyjną, to charakter pracy ma na to niebagatelny wpływ. To niedobrze, że problemy te nie znajduje się na liście chorób zawodowych i nie są częścią obowiązkowych działań profilaktycznych w ramach medycyny pracy. Zwłaszcza że są to schorzenia przewlekłe, z którymi od momentu zachorowania można się zmagać nawet do końca życia. Dlatego przeciwdziałanie nabytym wadom postawy powinno być stałym elementem opieki zdrowotnej zapewnianej przez pracodawcę, niezależnie od przepisów. Szczególnie w branży transportowej – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.
Odpowiednio skonstruowany pakiet świadczeń medycznych dla pracowników powinien uwzględniać wszystkie problemy zdrowotne, wynikające ze specyfiki wykonywanego zawodu i warunków pracy. Drugi, istotny czynnik, to czas oczekiwania na pomoc. Dlatego właśnie pracodawcy coraz częściej decydują się na dodatkową ochronę zatrudnionych w postaci ubezpieczenia zdrowotnego czy pakietu medycznego. Dzięki sprawnemu i łatwemu dostępowi do profilaktyki, kierowcy chętniej z niej korzystają, co pozytywnie wpływa ich stan zdrowia.
pomocą lekarza medycyny pracy możesz uratować karierę zawodową
Źródło: SALTUS Ubezpieczenia