Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w partnerstwie z Medyczną Racją Stanu rozpoczyna ogólnopolską kampanię „TAK dla zdrowia rodziny”. – Planujemy tym projektem skupić uwagę polskiego społeczeństwa wokół wyzwania, jakim jest współodpowiedzialność każdego z nas za zdrowie własne i naszych najbliższych – mówi Krystyna Wechmann, prezes Fundacji PKPO. Patronat nad kampanią objęła Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda.
– Profilaktyka, przede wszystkim onkologiczna, ale również ta szeroko rozumiana, dotycząca zdrowia na każdym etapie życia, zawsze była dla mnie bardzo ważna – podkreśla Krystyna Wechmann. – Niestety, wszyscy mówimy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale mało kto stosuje się na co dzień do tej zasady. Ten projekt ma celu propagowanie profilaktyki onkologicznej, zarówno tej pierwotnej, jak i wtórnej.
Krystyna Wechmann w swoich wystąpieniach wielokrotnie zwracała uwagę na to, jak ważne są badania profilaktyczne korzystanie z programów badań przesiewowych.
– W ramach programów badań przesiewowych mamy dostęp do mammografii i niskodawkowej tomografii komputerowej, możemy korzystać z kolonoskopii lub w ramach Profilaktyki 40PLUS, z testów FIT, a teraz jeszcze doszły testy w kierunku HCV dostępne w ramach POZ oraz testy w kierunku HPV oraz szczepienia przeciwko temu wirusowi – wylicza Krystyna Wechmann. – Wszystkie te programy i badania mają na celu wczesne wykrywanie nowotworów lub stanów przednowotworowych bądź chorób, którego nowotworów prowadzą. I co robimy? Statystyki mówią, że niewiele. Nie korzystamy z tego, co może nam uratować życie. Dlatego Fundacja PKPO przystąpiła do kampanii „TAK dla zdrowia rodziny”. Doświadczony w działaniach prozdrowotnych partner, jakim jest Medyczna Racja Stanu, wsparcie, jakie uzyskaliśmy ze strony środowiska ekspertów oraz to, że patronem honorowym kampanii zechciała zostać Pierwsza dama RP – Agata Kornhauser-Duda, budzi w nas nadzieję, że uda nam się realnie wpłynąć na zdrowie Polaków.
Prezes Fundacji PKPO nieustannie też zwraca uwagę na rolę edukacji w propagowaniu zdrowego stylu życia.
– Od lat postulujemy wraz z Medyczną Racją Stanu „godziny dla zdrowia” do programu nauczania – mówi Krystyna Wechmann. – Marzy nam się, by zajęcia o tej tematyce rozpoczynały się już w przedszkolach i znalazły swoje miejsce na każdym etapie edukacji. Uważam, że powinny one dotyczyć zarówno zalet prowadzenia zdrowego trybu życia, czyli odżywiania, aktywności fizycznej czy unikania nałogów, jak i roli korzystania z badań profilaktycznych oraz zagadnień dotyczących wpływu zdrowia psychicznego i ogólnego dobrostanu na funkcjonowanie organizmu. Dobrze wyedukowana, świadoma tego, jak codzienne wybory wpływają na zdrowie młodzież, to szansa na zdrowe i szczęśliwe społeczeństwo.
– Od 7 lat misją Medycznej Racji Stanu jest łączenie wokół wyzwań kondycji zdrowotnej Polaków wszystkich, którzy z tej perspektywy chcą i mogą mieć wpływ na długość i jakość naszego życia – wyjaśnia Anna Jasińska, rzecznik Medycznej Racji Stanu. – Na organizowanych przez nas debatach wielokrotnie wybrzmiewał głos ekspertów medycznych, psychologów, ekonomistów i prawników. Pozostajemy w ścisłym dialogu z parlamentarzystami i stroną społeczną. Niestety, widzimy, że działania mające na celu propagowanie profilaktyki zdrowotnej wciąż nie zyskują takiego odzewu, jakiego byśmy sobie życzyli. Stąd postanowiliśmy w partnerstwie z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych poprowadzić kampanię edukacyjną „TAK dla zdrowia rodziny”. Najsilniejsza organizacja troszcząca się o los osób w najpoważniejszym kryzysie zdrowia, to gwarancja uwagi dla tego przekazu.
– Co roku w Unii Europejskiej można zapobiec ponad 40 proc. zachorowań na raka. Jeżeli nie podejmiemy zdecydowanych działań, liczba zachorowań na raka, jak podają badania, wzrośnie o 24 proc. do 2035 r., co oznacza, że stanie się on główną przyczyną zgonów w UE. Styl życia i postawa prozdrowotna ma ogromny wpływ na to, czy i kiedy zachorujemy. Bo zdrowie to nie tylko leczenie chorób i medycyna naprawcza. Bez profilaktyki nie będziemy mieli zdrowego społeczeństwa. Potrzebujemy lekcji o zdrowiu już od przedszkola, edukacji, większego udziału w badaniach profilaktycznych oraz w szczepieniach chroniących przed nowotworami- mówi Anna Jasińska. Organizatorzy liczą, że wkrótce zostanie wprowadzony w szkołach niezależny przedmiot – „godzina dla zdrowia”, co jest jednym z głównych postulatów Medycznej Racji Stanu.
Apel do dzieci o aktywność ruchową i sięganie po zdrową żywność wesprze swym głosem mistrz skoków narciarskich – Piotr Żyła oraz w kolejnych etapach kampanii najpiękniejsze Polki lat ubiegłych, których misją jest nauka zdrowego jedzenia i uczynienie z fizycznej aktywności – przyjemności. Przesłania te w formie wideo będą prezentowane w social mediach oraz szeroko w internecie.
Ambasadorkami kampanii zostały osoby budzące zainteresowanie, sympatię i podziw: Ewa Jakubiec i Laura Breszka.
Ewa Jakubiec – Miss Polonia 2023, Ambasadorka kampanii „TAK dla zdrowia rodziny”, dyplomowana pielęgniarka, studentka Wydziału Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Wrocławskim, osoba pozostająca w dialogu z kobietami w najprostszych aktywnościach pozwalających zapobiec rozwojowi choroby nowotworowej.
– Zdecydowałam się na wsparcie kampanii „TAK dla zdrowia rodziny”, bo uważam, że jest to niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa społeczna, która dzięki zwiększaniu świadomości na temat profilaktyki onkologicznej, może pomóc tysiącom polskich rodzin w utrzymaniu dłuższego życia, w zdrowiu i dobrej kondycji. Jestem pielęgniarką i od zawsze miałam w sobie empatię i chęć pomagania innym. Przyłączyłam się do kampanii, aby zachęcić wszystkich do korzystania z osiągnięć medycyny jakimi są szczepionki, czy nowoczesna diagnostyka. Kampania ma również na celu zachęcanie do świadomej diety i systematycznej aktywności ruchowej, jako najprostszej i najtańszej profilaktyki onkologicznej, co bezwzględnie popieram. Chciałabym przyczynić się do tego, abyśmy w trosce o siebie i bliskich wszyscy chętniej się badali, korzystali z profilaktyki onkologicznej w postaci szczepień, testów przesiewowych oraz byli uważniejsi na higienę codziennego stylu życia – tłumaczy Ambasadorka.
Laura Breszka –Popularna aktorka telewizyjna i teatralna, lektorka i aktorka dubbingowa. Prywatnie mama dwójki dzieci. Miłośniczka sportu, wolna dusza poszukująca zdrowia w różnych formach. Zwolenniczka dbania o siebie holistycznie, dążąca do uzyskania harmonii umysłu, duszy i ciała.
– Statystyki zachorowań na nowotwory rosną na całym świecie, w Polsce również. Dlatego każde działanie, które daje nadzieję na wyhamowanie tego niepokojącego trendu, należy ze wszech miar wspierać. Jednocześnie postęp medycyny powoduje, że choroby nowotworowe potrafimy już w coraz większym stopniu kontrolować tak, aby traktować je jak choroby przewlekłe, a nie jak wyrok. Dlatego nie bójmy się badać, weźmy sprawy w swoje ręce, pokonajmy lęk i bądźmy w kontakcie ze swoimi lekarzami. Przemyślana dieta, systematyczna aktywność ruchowa, wykonywanie zalecanych testów, badań przesiewowych, korzystanie z dobrodziejstwa jakim są szczepienia, dbałość o właściwe proporcje pracy i wypoczynku – to szansa na lepsze i spełnione życie – podkreśla aktorka.
28 września odbyła się Debata Medycznej Racji Stanu i Fundacji PKPO, inicjująca kampanię z udziałem członków Rady kampanii, decydentów, środowiska medycznego, pacjentów, dziennikarzy i Ambasadorek kampanii.
7 października na Jasnej Górze, na zakończenie pielgrzymki organizowanej przez Amazonki w intencji uważności dla bezpieczeństwa onkologicznego – odbyła się konferencja „Tak dla zdrowia rodziny” z udziałem: lekarzy, przedstawicieli Kościoła w Polsce, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, parlamentarzystów.
Źródło: materiały prasowe
Bezpłatna mammografia dla kobiet 45-74 lat oraz refundacja terapii lekowej raka piersi